Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti seçim günü bir milyon kişiyle çalışacak

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Şentop, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde, bir milyon kişinin görev yapacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 17.1.2015 15:10
AK Parti seçim günü bir milyon kişiyle çalışacak
AK Parti, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlere yönelik hazırlıklarını sürdürüyor.

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, AA muhabirine, kongre veseçim çalışmaları hakkında değerlendirmede bulundu. Şentop, 15 Eylül'de başlayan kongrelerin devam ettiğini belirterek, ilçe kongrelerinin birkaç eksik dışında tamamlandığını, il kongrelerinin ise sürdüğünü söyledi. Şubat'ın ilk haftası içinde kongrelerin tamamlanacağını bildiren Şentop, ayrıca yaklaşan seçimlerle ilgili çalışmaları da başlattıklarını kaydetti.

Seçim İşleri Başkanlığı olarak bölge toplantıları yaptıklarını anlatan Şentop, kongre süreçleriyle paralel gittiği için kongrelerin tamamlandığı yerlerde bölge toplantıları yaptıklarını ifade etti. Kongrelerde yeni yönetimlerin belirlendiğini, şu ana kadar 9 bölgede toplantıları yaptıklarını hatırlatan Şentop, şu ana kadar 38 il 504 ilçede görev yapan 2 bin 503 teşkilat mensubunun toplantılara katıldığını bildirdi.

Toplantılara; seçim işleri başkanları başta olmak üzere ana kademe, gençlik ve kadın kollarıseçim işleri bakanları, il ve ilçe Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) başkanları, ilçe başkanlarını davet ettiklerini belirten Şentop, neler yapıldığı konusunda şu bilgiyi verdi:

"Bu toplantılarda şu ana kadar yapılmış bütün hazırlıkları masaya yatırıyoruz, ilçe ilçe inceliyoruz. Bütün görevlendirmeleri sandıklardan başlamak üzere değerlendiriyoruz. Ayrıca seçim sonuçlarını ilçe ilçe hatta her ilçede mahalle bazında inceliyoruz. 2002 yılından başlayarak en son yapılan 30 Mart yerel ve 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerini dikkate alarak her ilçede mahalle bazında değerlendirme yapıyoruz. Bazı sandıklardaki görevlendirmelerde eksiklikleri ve görevlerin eğitimiyle ilgili de değerlendirme yapıyoruz. Çalışma yöntemleri üzerine eğitim verirken, katılanların sorularına da yanıt veriliyor. Bunları 21 Şubat'a kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Bu toplantılara 81 ili, ilçelerini ve yaklaşık 5 binin üzerinde teşkilat mensubunu çağırmış olacağız. Bu arkadaşlar, illerde ve ilçelerde seçimin yönetimiyle ilgili en üst noktada bulunan kişilerdir. Eğitimi verdiğimiz kişiler de kendilerine bağlı çalışanlara bu bilgileri aktaracak.

Bunun dışında her ilçemizde, en az üç hukukçu ve üç eğitimci de görev alacak. Hukukçu ve eğitimci arkadaşları da ayrıca bir eğitime alıyoruz. Kendilerine işleyişle ilgili tecrübeleri, tartışmalı müzakerelerde aktarıyoruz. Onlar da bize sunduğu program dahilinde kendi ilçelerinde görev yapacak teşkilat mensuplarını eğitime alıyorlar. Böylece aşağı yukarı bir milyon insan, seçim günü bizzat görev yapacak. Bu en az rakamdır. Sandık resmi görevlileri, sandık müşahitleri, bina, kat ve mahalle sorumluları var. Hukukçularımız dahil olmak üzere SKM başkanları ve ekipleri, seçim işleri başkanları ve ekipleriyle birlikte asgari bir milyon kişi bizzat irtibatlı çalışacağımız kitleyi oluşturuyor. Tabii, seçim günü teşkilatlarımızın bütün elemanları aktif çalışıyor ama bunlar bizzat irtibatlı çalışacağımız insanlar olacak. Bu bakımdan çok geniş bir kitle görev yapacak. Bunların eğitimi bizim açımızdan çok önemli."

"Her adımda ne yapacağını biliyor"


Şentop, 7 Haziran'da yapılacak seçime yönelik farklı bir unsur olup olmadığına ilişkin, her seçimde yapılan rutin çalışmaların 7 Haziran seçimleri için de sürdürdüklerini belirterek, "30 Mart yerel seçimlerinden itibaren oluşturduğumuz çek listelerimiz var. Sandıkta görev yapacak arkadaşımızın, seçim günü sabahından itibaren adım adım sonuçların alınmasına, sandık tutanağının bir nüshasının alınmasına kadar yaptığı görevlerin yer aldığı liste var. Bunu kendisine veriyoruz ve bunun üzerinden eğitim sürdürüyoruz. Her adımda ne yapacağını biliyor. Bina sorumlusu, SKM başkanları için biraz daha farklı çek liste var. Hem bu konuda eğitim alıyor hem de uyguluyorlar" dedi.

Seçimde kullanılacak materyallerin, soru ve cevap şeklinde el kitapları, ilgili yasalar ve YSK kararlarının da olduğu metinleri görevlilere verdiklerini anlatan Şentop, "Bu seçime yönelik hiç yapmadığımız bir şey yok. Ama elbette her seçimin kendine göre seçim stratejisi olabilir. Kullanılan materyallerden, slogan ve şarkılara kadar...." diye konuştu.

Şentop, 2015 Seçim Stratejisi için iki aydan fazla zamandan beri toplantılar yaptıklarını, adım adım mesafe aldıklarını ifade ederek, seçim takvimiyle birlikte hazırlıkları da uygulamaya sokacaklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti seçim günü bir milyon kişiyle çalışacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN