Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahte diplomalı başkanı TÜBİTAK da işten attı

Giriş Tarihi: 17.1.2015
Sahte diplomalı başkanı TÜBİTAK da işten attı
ODTÜ lisans ve yüksek lisans diploması sahte çıktığı için tutuklanan TÜBİTAK'a bağlı Kamu Sertifikasyon Merkezi Başkanı Hasan Başaran, TÜBİTAK'tan da atıldı. TÜBİTAK'ta patlak veren skandal, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Başmüfettişi Tolga Seki'nin incelemesi ile ortaya çıktı. Daha önce kurumda yaşanan bir başka sahte diploma olayı üzerine inceleme yapan müfettiş, Başaran'ın ibraz ettiği ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği ile Kriptografi Yüksek Lisans diploması hakkında Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'ndan bilgi istedi.

HASAN PALAZ İŞE ALMIŞTI

Başkanlık, kuruma verdiği cevapta; söz konusu bölümden Hasan Başaran adında bir mezun bulunmadığını kaydetti. Başkanlık, diplomanın kopya olduğu, ayrıca belgede mezuniyet tarihi olarak gösterilen 2005'te belgede imzası bulunan Ahmet Acar'ın rektör olmadığını kaydetti. Kurum yazısında, Kriptografi Yüksek Lisans Bölümü'nden Hasan Başaran isimli bir mezun da olmadığı da bildirildi. TÜBİTAK bu bilgiler doğrultusunda Başaran'ın iş aktini 23 Aralık 2014 itibariyle feshetti. Hasan Başaran'ın Paralel Yapı ile ilişkili olduğu için kurumdan gönderilen TÜBİTAK eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz tarafından, 09 Temmuz 2012'de TÜBİTAK Bilgem'de işe alındığı, 2013 başında ise Kamu Sertifikasyon Merkezi'e yönetici yapıldığı öğrenildi. Hasan Başaran, diplomalarının sahte olduğunun tespit edilmesi üzerine gözaltına alınıp "Resmi belgede sahtecilik" ve "Kamu kurumları aleyhine dolandırıcılık" suçlarından tutuklanmıştı.

İLK SKANDAL DEĞİL
Daha önce de TÜBİTAK'ta inceleme yapan Teftiş Kurulu müfettişleri, kendisini Uludağ Üniversitesi mezunu olarak gösteren Cevdet Aydın'ın aslında lise mezunu olduğunu tespit etmişti. BİLGEM Başkanı Hasan Palaz'ın da eksik belgelere rağmen Aydın'ı, 4 bin 800 TL maaş ile uzman olarak işe aldığı, 2.5 yıl BİLGEM'de çalışan Aydın'ın devletten haksız yere toplam 144 bin TL maaş aldığı tespit edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahte diplomalı başkanı TÜBİTAK da işten attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN