Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taner Yıldız Irak'a gitti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bugün Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti.

Giriş Tarihi: 18.1.2015 16:29
Taner Yıldız Irak'a gitti
Bağdat'ta temaslarını sürdüren Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın bavulunda IŞİD'den yeni boru hattına birçok konu var.

IRAK BAŞBAKANI İLE BİR ARAYA GELDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile bir araya geldi. Yeşil Bölge'deki Başbakanlık Sarayı'nda basına kapalı 2 saat süren toplantıda Irak Petrol Bakanı Adil Abdülmehdi de hazır bulundu. Görüşmeden sonra Yıldız, Başbakan İbadi tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.

Bakan Yıldız'ın Bağdat temasları kapsamında Irak Petrol Bakanı Abdülmehdi ve Ticaret Bakanı Malas Al Hussaini ile bir araya gelmesi bekleniyor.


BAKAN YILDIZ'IN BAĞDAT BAVULU DOLU

Bakan Yıldız başkanlığındaki heyet, Karma Ekonomik Konseyi toplantısına katılacak. Kuzey Irak petrolü nedeniyle merkezi yönetimle gerilen ilişkileri yenilemek ve IŞİD'in etkilediği ticari yatırımlar Bakan Yıldız'ın bavulunda en geniş yeri kaplıyor.

Masada, yeni sınır kapısı ve boru hattı konuları da var. Görüşmelerin olmazsa olmaz konularından biri de enerji. Türkiye-Irak arasındaki mevcut ve gelecekte kurulacak enerji hatları, başta Basra eyaleti olmak üzere elektrik altyapısının geliştirilmesi yatırımları, 400 kW gücündeki Cizre- Musul elektrik iletim hattının operasyonel hale getirilmesi altbaşlıklar arasında.

Görüşmelerin sonucunda ırak tarafında kalan kısmın yatırımları tamamlanırsa, bu hattan enerji transferine başlanacak. Iraklı uzmanlara doğalgaz dağıtımı eğitimi verilmesi de masaya konulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taner Yıldız Irak'a gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN