Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havada büyük tehdit

Havacılık meraklısı Aspet Manukyan, Atatürk Havalimanı'nın üzerinde, fotoğraf ve video çekme özelliğine sahip, uzaktan kumandalı insansız hava aracı (İHA) uçurdu.

Giriş Tarihi: 19.1.2015 12:09 Güncelleme Tarihi: 19.1.2015 16:10
Havada büyük tehdit
Gencin, çekilen 12 dakikalık görüntüyü youtube'de yayınlaması, günde 1300'e yakın uçağın inip kalktığı havalimanındaki büyük güvenlik zafiyetini ortaya koydu. İHA'nın hiçbir engelle karşılaşmadan uçakların yakınına kadar sokulduğu, havalimanı üzerinde etkili olması gereken GPS'in ise devreye girmediği görüldü.

Uçuş emniyetini tehlikeye sokan ve terör saldırılarına yol gösteren olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Şok etkisi yaratan video polis tarafından incelemeye alındı. Havacılık sitelerinde yayınlanan görüntüleri izleyen vatandaşlar ise "Bu insansız hava aracına bomba da yüklenip uçakların yanında patlatılabilirdi" diyerek tepkilerini gösterdi. Havacılık kuralları gereği havalimanları üzerinde izinsiz uçuş yapmanın yasak olduğu hatırlatıldı. Polis ve asker personelin dahi izi alarak uçmak zorunda olduğu vurgulandı.

Sorumsuzlukla suçlanan ve gelen tepkiler üzerine videoyu youtube'den kaldıran Manukyan, "Hava aracının üzerindeki GPS sistemi havaalanlarında çekim yapılmasına müsade etmiyor. Sistem otomatikman devre dışı kalıyor. Ben de bunu denemek istedim. GPS sisteminin devre dışı kalmasını bekledim ama kalmadı. Kötü bir niyetim yoktu" diye kendini savundu.

HAVA TERÖRÜ

SABAH'a konuşan emekli pilot Nuri Sakarya ise olayın vehametine dikkat çekerek, "Türkiye'de bu tür uçuşlar için belirlenmiş alanlar var. Havalimanları ise DHMİ kontrolündedir. Kontrol kulesinin 10 kilometre civarına yabancı hiçbir cisim yaklaşmamalı. Bu yaşanan tam bir hava trafiği terörüdür. Cisim, hareket halindeki bir uçağa çarpsaydı ciddi tehlike olurdu. GPS sisteminin devrede olması gerekirdi" dedi.

PEYNİR EKMEK GİBİ SATILIYOR


THY'de 30 yıl teknisyenlik yaptıktan sonra emekli olan Sefa İnan da İHA'ların satışıyla ilgili acilen düzenleme yapılması gerektiğini belirterek, "Bu konuyu sık sık gündeme getiriyoruz ancak maalesef bu araçlar peynir ekmek gibi satılıyor. Her önüne gelen bu yasağı delip, çekim yapıyor. Bunlar bir yönetmeliğe bağlanmalı. Herkes her istediği yerde insansız hava araçlarını uçurmamalı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havada büyük tehdit
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN