Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: k yaklaşımlara fırsat verilmemeli

Bakan , Fransız vatandaşı iki teröristin Paris'te yapmış olduğu saldırıyı İslamla bağdaştırmanın açıkca bir zihin bulanıklığı olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 19.1.2015 14:10
Mehdi Eker: İslamofobik yaklaşımlara fırsat verilmemeli
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı , Paris'teki terör saldırılarına ilişkin, "Cezayir kökenli Fransız vatandaşı iki teröristin Paris'te yapmış olduğu saldırıyı Müslümanlıkla, İslamla bağdaştırmak açıkça bir zihin bulanıklığıdır" dedi.

Eker, Almanya'nın başkenti Berlin'deki temaslarının ardından Türkiye'ye dönüşünde uçakta AA muhabirinin Paris'teki terör saldırıları ve Avrupa'daki tehlikesiyle ilgili sorularını cevapladı.

Almanya'da 3,5 milyon Türk'ün bulunduğunu anımsatan Eker, bunların en önemli sorununun zaman zaman bulundukları toplumla yaşadıkları entegrasyon konusu olduğunu söyledi.

Eker, ayrıca Batı kültürü içinde giderek gelişen bir islamofobi olduğunu ve bunun da tedirginliğe sebep olduğunu ifade etti.

Saldırıların ardından Avrupalı liderlerin bu konuda sağ duyuya çağrı yapan mesajlarını olumlu bulduğunu belirten Bakan Eker, şunları söyledi:

"Batının burada kendisini, sistemini sorgulaması gerekiyor. Avrupa, bünyesinde bulundurduğu Müslümanların varlığını ve kültürünü hiç bir dışlama olmadan, hoşgörü ile yaklaşarak kabul etmeli. Avrupa, ya çok kültürlülüğü kabul edecek ki; Avrupa projesi, bir birlikte yaşama projesidir, ya da Avrupa tekçi anlayışla sadece Müslüman olmaları hasebiyle Bosna'da, Avrupa'nın göbeğinde katledilen 200 bin insana sessiz kaldığı gibi sessiz kalacak. Dolayısıyla bu tekçi anlayış büyürse islamofobi, Avrupa'daki Müslümanları ve hatta diğer dinleri de tehdit edecek. Avrupa birlikte yaşama projesinden uzaklaşmış olacak."

Avrupa, islamofobik yaklaşımlara fırsat vermemeli


Avrupa'nın şu an böyle bir yol ayrımında olduğunu ve bunu iyi görmesi gerektiğini vurgulayan Eker, "Avrupa islamofobik yaklaşımlara, teşebbüslere asla fırsat vermemeli ve alan açmamalı. Avrupa'daki vatandaşlarımız ya da Müslümanlar da kesinlikle tahriklere kapılmamalı ve şahsi bir takım saldırıların İslamla hiç bir alakası olmadığını yaşantıları ile göstermeli" diye konuştu.

Eker, 2011'de Norveç'te aşırı sağcı görüşlere sahip Anders Behring Breivik adlı kişinin 70 kişiyi öldürdüğünü anımsatarak, şöyle devam etti:

"Kimse o saldırıdan sonra Hristiyan kelimesi ile o saldırıyı bağdaştırmadı. Fransız vatandaşı Cezayir kökenli iki teröristin Paris'te yapmış olduğu saldırıyı Müslümanlıkla, İslamla bağdaştırmak açıkça bir zihin bulanıklığıdır. Böyle bir bağdaştırmanın altında tabiki iyi niyet yok. Dolayısıyla Avrupalı liderler ve siyasetçiler herkesi bu manada sağ duyuya ve soğuk kanlı bir şekilde hareket etmeye davet etmeli. Bu islamofobi düşüncesine sahip olanlara verilecek en önemli mesaj olacaktır. Avrupalı siyasetçilerin ülkelerindeki Müslüman toplulukların derneklerini, vakıflarını ziyaret etmeleri, bunların etkinliklerine iştirak etmeleri ve kamuoyu önünde onlara sahip çıkmaları PEGİDA gibi islamofobik hareketlere verilecek en güçlü mesaj olacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehdi Eker: İslamofobik yaklaşımlara fırsat verilmemeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN