Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Davutoğlu soruları yanıtladı

Giriş Tarihi: 20.1.2015 17:44 Güncelleme Tarihi: 20.1.2015 19:11
Başbakan Davutoğlu soruları yanıtladı
Başbakan Ahmet Davutoğlu Londra'da gündemdeki gelişmeler ile ilgili soruları yanıtladı;

YARIN ÖĞLEDEN SONRA DAVOS'A GEÇECEĞİM

Bugün Borsa İstanbul ve Londra Borsası arasında işbirliği anlaşması imzalandı. İstanbul Borsası da son 3-4 yıl içinde dünyanın önde gelen borsaları arasına girdi. Bu tarz bir ilişki de İstanbul'un finans merkezi olması yolunda atılan önemli adımlar. Bir çok firma ile görüşme yaptık. Bugün akşam ve yarın da Cameron ile yapacağımız siyasi görüşme, ekonomi ağırlıklı görüşmeler dışında İngiltere'deki akademisyenlerle kanaat önderleri ve basın editörleri ile bir araya geleceğiz. Yarın da ayrılmadan önce bir konferans vererek İngiltere'de özellikle STK'ların da aktif olduğu kanaat liderleri ile birlikte buluşacağız. 36 Saat içinde çok sayıda siyasi, ekonomik ve kültürel toplantılar yapmış olacağız. Türkiye'de yatırımı olan firmalarla görüştük. Yarın öğleden sonra da Davos'a geçeceğiz.

ÇALIŞMALARI TAKİP EDİYORUM

Şimdi bu sürecin hem soruşturma komisyonu hem de Genel Kurul süreci belli bir yasal çerçeve içinde yapılır. Yapılan çalışmaları yakından takip ediyorum.

HERKESİN BİRBİRİNE TAHAMMÜLÜ OLMASI LAZIM

Herhangi bir mahremiyet olduğundan değil de birisi Müslüman Kanaat önderleri ile buluşacağım. Türkiye'nin hassasiyetlerini kendileri ile paylaşacağım. Sayın Cameron ile de bunu konuşacağım. Avrupa kıtası çok kültürlü bir kıtadır. Bu çok kültürlülük içinde herkesin birbirine tahammül göstermesi önemlidir. Bunların hepsini ele alacağız.

HRANT DİNK, BİZİM ÇOK SAYGIN VE ÖNEMLİ BİR VATANDAŞIMIZDIR

Bu mesajın iki boyutu var. Hrant Dink bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Ben kendisini tanıyan biri olarak kendisinin gayretlerini biliyorum. Herhangi bir vatandaşımıza bu şekilde bir saldırı katledilmesi zaten bizim çok duyarlı olmamamız gereken bir husustur. Hele hele bu Hrant Dink gibi bir aydın ise bu tepki d oğaldır.

İkincisi ise Türk Ermeni dostluğu açısından bir çağrıda bulunuyoruz. Bundan herhangi bir hesap edilerek üzerinde sonuç doğsun diye atılan adımlar değil bunlar bizim insani olarak yaptığımız çağrılardır. Cumhurbaşkanımızın daha önce yaptığı çağrı da açıktır. Biz kinin yeniden üretildiği bir yıl olmayacaktır. Ortak acıların birlikte paylaşıldığı bir yıl olacaktır. Bunun için biz elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Bir çok faaliyet gösterdik Türkiye ve hükümetimiz hiç bir zaman önyargılı olmadığnıı ortaya koymuştur. Bunlar tek taraflı atılacak adımlar değil. Hrant Dink bizim önemli ve saygın bir vatandaşımızdır. Konuyla ilgili en hassas şekilde soruşturma yürütülüyor. Bizim tüm vatandaşlarımızın canı azizdir. Kim vatandaşımızın güvenliğini tehdit etmişse üzerine gidilir. Dilerim bu mesaj ilgili tarafların yüreğine hitap eder. Barış için yeni bir dünya inşaa etmeye yönelik bir mesajdır, herhangi bir hesap içinde yapılmış değildir. Aynı anlayış görüldüğünde umarım çok olumlu sonuçlar ortaya çıkacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu soruları yanıtladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN