O savcı hakkında 'dan inceleme

Giriş Tarihi: 20.1.2015
O savcı hakkında HSYK'dan inceleme

nin " kafası sahillere indi" haberiyle ilgili başlatılan soruşturmada mağduru ve tanıkları dinlemeden takipsizlik veren savcı Türkoğlu hakkında inceleme başlatıldı

Sözcü gazetesi, 26 Haziran'da sarıklı cüppeli Zafer Akbeniz adlı vatandaşı " Kafası Sahillere İndi" başlığını kullanarak manşet yaptı. Fotoğraf kullanılan haberde, sakallar, cüppe ve sarık 'IŞİD alameti' olarak sunulurken, fotoğrafı çekilen kişinin açıklamasına yer verilmeden yargısız infazla algı operasyonuna imza atıldı. Zafer Akbeniz adlı vatandaş, kendisini gazetede görünce şok oldu. İsmailağa cemaatine mensup olmasına karşın sadece sakal ve cüppesi nedeniyle kendisine IŞİD'çi yaftası yapıştırıldığını belirterek gazete hakkında şikâyetçi oldu. Gazete hakkında "Basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik", "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" ve "Toplumun bir kesimini terör örgütüne benzeterek tahkir" suçlarından soruşturma açıldı.

SÖZCÜ TAZMİNATA MAHKUM OLDU - TIKLAYIN

HSYK İNCELEME BAŞLATI

Akbeniz'in şikâyeti üzerine savcılık tarafından başlattığı soruşturma adeta hukuk skandalına döndü. Savcı Ekrem Türkoğlu, mağdur Akbeniz ve tanıkların ifadesini bile almadan soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Bunun üzerine şikâyetçi Akbeniz, savcı Türkoğlu'nu 'ya şikâyet etti. Son olarak HSYK'ya yapılan şikâyetle Türkoğlu hakkında 'görevi ihmal ve kötüye kullanma' iddiasıyla inceleme başlatıldı.

HSYK KARARNAMESİNİN ŞİFRELERİ - TIKLAYIN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O savcı hakkında HSYK'dan inceleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN