Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel'e müsamaha yok

Giriş Tarihi: 20.1.2015
Paralel'e müsamaha yok

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Paralel Devlet Yapılanması'na kesinlikle müsamaha edilmeyeceğini söyledi. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından soruları yanıtlayan Arınç, şunları söyledi:

PARALEL POLİSLER: (Cizre'de yaşanan olaylarda paralel polislerin etkisi) Sadece Hakkari, sadece Cizre değil, daha önce de Şırnak merkezde, Yüksekova'da vukubulan bazı olaylarda 'nın da işbirliği içinde olabileceği istihbaratı saklama veya operasyon yapmama noktasında bazı eylemlerin tespit edildiği konuşuldu. Bize verilen tablo içinde maalesef bazı işbirliklerinin olabileceği bu işbirliği neticesinde olaylara müdahale etmede gecikme olabileceği bir tereddüt bir zafiyet oluştuğu buna yönelik mülkiye müfettişleri ve polis baş müfettişlerinin de araştırıldığı, 700 civarında memuriyetten çıkarma yönünde soruşturmanın devam ettiği belirtildi. Biz bir hukuk devletiyiz, hukuk içerisinde herkes yaptığının karşılığını mutlaka görecektir.

VAHAMETİ GÖSTERİYOR: O bölgede yaşanan olaylarda eğer Paralel Devlet Yapılanması'yla ilgili bir irtibat söz konusuysa bu gerçekten yaşadığımız olayların vahametini göstermesi bakımından da ilginçtir. Paralel devlet yapılanması, adı ne olursa olsun mücadele etmemiz gereken ve kesinlikle müsamaha etmeyeceğimiz bir yapıdır.

CİZRE'NİN SİYASİ BOYUTU VAR: Bu sadece asayişsizlik olayı değil, aynı zamanda çözüm sürecini de yakından ilgilendiriyor. Cizre gündeme geldiğinde bunun siyasi boyutunun da olabileceği düşünülüyor.

HEPSİ MESAJ OLABİLİR: HDP'li milletvekillerinin de gelmesi ve bazı talimatların verilmesini takiben 12 yaşındaki çocuğun cansız bedeni olarak dönmesi hepimizi üzdü. Bunların hepsi mesaj olabilir. 'Biz silahı, şiddeti elden bırakmayız, burayı kimseye vermeyiz, burada başkasının yaşama hakkı yoktur' diyen bir eşkıya grubu varsa bunlarla mücadele etmek, bunların sesini kesmek onların oradan uzaklaştırılmasını sağlamak hükümetimizin görevidir.

GÜLEN'İN İADESİ: Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmasında Fethullah Gülen ve kırmızı bültenle ilgili cümle yoktu. Sulh ceza hakimliği bu konuda karar verdi ve kırmızı bültenle takip konusuna Adalet Bakanlığı bildirimde bulundu. Bakanlığın çalışması sonuçlanmadı. Hukuk içinde gereği yapılacaktır. Bugünkü gündemimiz içinde özel bir konu olarak görüşmedik.

GELECEK TOPLANTI 26'SINDA: Müteakip Bakanlar Kurulu toplantımız 26'sında, her pazartesi yaptığımız gibi Başbakanlık'ta yapılacak. Bu tür toplantıların periyodik yapılması gündeme gelmemiştir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel'e müsamaha yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN