Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkanlık için tarihi toplantı

Türkiye dün başkanlık sistemi yolunda büyük bir adım attı. Halkoyuyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen 8.5 saatlik toplantıda 'na başkanlık yaptı

Giriş Tarihi: 20.1.2015
Başkanlık için tarihi toplantı
Türkiye'nin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı 'ın göreve başlamasının ardından, bu kez de başkanlık sistemine geçiş yolunda önemli bir adım atıldı. Erdoğan, göreve gelmesinin ardından ilk defa 'na başkanlık etti. 'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yaklaşık 8.5 saat süren toplantıda, ağırlıklı olarak çözüm süreci ve Paralel Yapı konuları ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki konuyu da yakından takip ettiği mesajını verdi. Daha önce 17 kez Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, 15 yıl aradan sonra ve 'ilk defa' seçilmiş bir Cumhurbaşkanının başkanlığında toplandı. Başbakan ve bakanların 3 numaralı kapıdan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girmelerinin ardından Bakanlar Kurulu toplantısı saat 12.20'de başladı. MGK toplantısının da gerçekleştirildiği 'ndaki toplantıda, Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hemen sağına oturdu.

AK PARTİ'DE VEKİLLERE 'SIKI MARATON' MESAJI - TIKLAYIN

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılış konuşmasıyla başladı. Davutoğlu'nun, hükümetin ve kendisinin sadece millete hizmet amacıyla çalıştığını vurgulayan Erdoğan, başbakanlığı döneminde de cumhurbaşkanlığı döneminde de başka gayesinin bulunmadığını söyledi. Cumhurbaşkanlığı ile hükümet arasındaki uyuma dikkat çeken Erdoğan, bu uyumu bozmaya çalışan veya cumhurbaşkanı ile hükümet arasında çekişme varmış gibi gösterme gayreti içinde olanların yanlış iş yaptıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkesin görev ve yetkileri içinde çalışmalarını yürüteceğini kaydetti. Erdoğan, Davutoğlu'na performansı ve gayretli çalışmaları konusunda da teşekkür etti. Toplantıda, 2014 yılının genel değerlendirmesi yapıldı. Güvenlik ve asayiş konularında çözüm süreci ve paralel yapıyla mücadele ele alındı. İçişleri Bakanı Efkan Ala güvenlik ve asayiş yönünden uzun bir sunum yaptı. Genel değerlendirme olduğu için Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ve Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri de hazır bulundu. Ala iç güvenlikle ilgili sorulara cevap verdi. Bakanlar Kurulu'nun ikinci bölümünde ise 2014 yılı dış politika açısından değerlendirildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Suriye, Irak, Filistin ve Doğu Akdeniz'deki gelişmeler, küresel terörizm, Fransa, Nijerya, Suudi Arabistan ve Yemen'deki olaylarla ilgili ise MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın değerlendirmesi oldu.

EKONOMİK GELİŞMELER

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, 2014'ü ekonomi açısından brifing verdi.

"MİT TIR'LARI YENİ BİR ALGI OYUNU"
MİT TIR'larının Suriye'deki terör örgütlerine silah taşıdığı iddiasının yeniden gündeme getirilmesine tepki gösteren Başbakan Yardımcısı Arınç, şöyle konuştu: "Hükümetimizi ve Türkiye'yi bu konuda mahkûm etmeye çalışan, belli bir algı yaratmaya gayret eden çevrelerin yeni bir oyunu olarak düşünülebilir. Bu konuda ellerinde hiçbir bilgi ve belge olmadan, birilerinin altına iki tane imza atıp tutanaktır diye servis ettikleri bir kâğıt parçasıyla dünya kamuoyunu aldatmaya çalışıyorlar. Kesinlikle doğru değildir. Bu konuda hiçbir askeri rapor yok. Askeri rapor olarak ifade edilen şey, hiçbir geçerliliği olmayan bir tutanaktır. O tutanağın nasıl ve hangi şartta hazırlandığını hep beraber biliyoruz. O tutanağı hazırlayanlar, ciddi olduğunu söyleyenler, şu anda bir adli yargı süreciyle karşı karşıyadırlar. Bunların bir resmi ve gayriresmi niteliği yoktur. Bunların ciddiye alınması doğru değildir."

ATATÜRK PORTRESİ SALONDA
Beştepe'deki ilk Bakanlar Kurulu toplantısında Atatürk portresi salondaki yerini aldı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nce paylaşılan fotoğraflarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oturduğu koltuğun arkasındaki Atatürk portresi dikkat çekti. Portrenin 1936'da Ressam İbrahim Çallı tarafından yapıldığı öğrenildi. 30 Aralık 2014'teki MGK toplantısının yapıldığı salonda Atatürk portresinin olmayışı tartışma konusu olmuştu. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Beştepe'de tefrişat çalışmalarının devam ettiğini, sadece toplantının yapıldığı salonda değil, sarayın bazı başka bölümlerinde de tablo, saat, perde gibi parçaların henüz yerlerine asılmadığını belirtmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanlık için tarihi toplantı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN