Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ali İsmail Korkmaz davasında karar

Eskişehir'deki Gezi olayları sırasında dövülerek öldürülen 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz'ın davasında mahkeme kararını verdi.

Giriş Tarihi: 21.1.2015 10:04 Güncelleme Tarihi: 21.1.2015 12:24
Ali İsmail Korkmaz davasında karar
Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, Eskişehir'deki Gezi Parkı odaklı eylemde darbedilerek hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davanın karar duruşmasında, tutuklu polis memuru Mevlüt Saldoğan'a 10 yıl 10 ay, tutuksuz polis memuru Yalçın Akbulut'a 10 yıl, tutuklu sanıklar Muhammed Vatansever, Ramazan ve İsmail Koyuncu'ya 6'şar yıl 8'er ay, Ebubekir Harlar'a 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Duruşmaya verilen aranın ardından konuşan Mahkeme Başkanı, Türkiye'nin dört bir tarafından katılım olan dava sürecinde iddia ve savunmaların ortaya konulduğunu söyledi.

Heyet olarak müzakerelerini yaptıklarını, mahkeme kararlarının eleştirilebileceğini ancak kararlara demokratik şekilde tepki gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Mahkeme Başkanı, "Tepkilerimiz demokratik şekilde, ben bitirdikten sonra ve duruşma salonu dışında olursa sevinirim" dedi.

Mahkeme Başkanı daha sonra kararı açıkladı. Tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan'a, "kasten yaralama, ölüme neden olma suçundan" suçun işleniş biçimi meydana gelen sonucun ağırlığı göz önüne alınarak, 13 yıl hapis cezası verildi. İyi hal nedeniyle 1/6 oranında indirim yapılan ceza 10 yıl 10 aya düşürüldü.

Tutuksuz yargılanan polis memuru Yalçın Akbulut'a ise "ölüme neden olma suçundan" 12 yıl hapis cezası verildi. İyi hal nedeniyle yapılan indirimle ceza 10 yıl olarak açıklandı.

Tutuklu sanıklar İsmail ve Ramazan Koyuncu ile Muhammet Vatansever'e "kasten yaralayarak ölüme neden olma" suçundan verilen 8'er yıl hapis cezası ise 1/6 oranında yapılan iyi hal indirimi ile 6'şar yıl 8'er aya indirildi.

Tutuklu sanık Ebubekir Harlar'a "kasten yaralayarak, ölüme neden olma" suçundan 8 yıl hapis cezası verildi. Fiil tam olarak gerçekleşmediği için ceza önce yüzde 50, ardından 1/6 oranında iyi hal indirimiyle 3 yıl 4 aya düşürüldü. Harlar'ın, tutuklu kaldığı süre gözönüne alınarak tahliyesine karar verildi.

Tutuksuz yargılanan sanık polis memurları Hüseyin Engin ve Şaban Gökpınar ise beraat etti.

Davanın geçmişi


Davanın beşinci duruşmasında, polis memuru Mevlüt Saldoğan hakkında "kasten öldürme" suçlamasıyla müebbet hapis istenirken, siviller İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Ebubekir Harlar, Muhammet Vatansever'in "nitelikli yaralama"dan, yine polis memuru Yalçın Akbulut'un "kasten yaralama"dan cezalandırılmasını talep edilmişti.

Savcı, sanık polisler Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin hakkında ise beraat istemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ali İsmail Korkmaz davasında karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN