Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oyun bozuldu

17-25 Aralık darbe girişimine geçit vermeyen Meclis, tuzağı bozdu. Meclis, 4 eski bakanın, Soruşturma Komisyonu raporuna rağmen Yüce Divan'a gönderilmesi çabalarına 'hayır' dedi

Oyun bozuldu
Meclis, 17-25 Aralık milli iradeye darbe girişimine geçit vermedi. 'Yüce Divan'a gerek yok' diyen komisyon raporuna rağmen muhalefetin eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar'ı Yüce Divan'a gönderme çabaları boşa çıktı. Meclis, yapılan gizli oylamada 4 eski bakanın Yüce Divan'a gitmesine gerek görmedi. TBMM Genel Kurulu'ndaki tarihi görüşme saat 15.00'te başladı. Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in İstanbul'daki programı nedeniyle katılamadığı oturumu, Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı yönetti. Başbakan Ahmet Davutoğlu, İngiltere programı nedeniyle görüşmeye katılamadı.

DELİLSİZ DOSYA

Görüşmelerde Soruşturma Komisyonu adına, Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç konuştu. Tunç, bakanlarla ilgili ortaya atılan iddialara ilişkin delil bulunamadığını söyledi. Ortaya konulan delillerin de hukuksuz elde edildiğine vurgu yapan Tunç, "Kimse komisyondan hukuka aykırı delilleri göz önünde bulundurarak karar vermesini bekleyemez" dedi. Tunç, komisyon üyelerinin komisyonda yaptığı konuşmaların bile internet sitelerinde çarpıtıldığını söyledi.

'HUKUKSUZLUK TESPİT EDİLDİ'
"Normal bir soruşturmada olmayacak kadar birçok hukuksuzluk tespit ettik" diyen Tunç, şunları kaydetti: "Anayasamız, 'Kanuna aykırı olarak elde edilen bulgular, delil olarak kullanılamaz' diyor. Anayasa Mahkemesi de verdiği kararla hukuka aykırı delillerle suçluluğun ispat edilemeyeceğini ortaya koymuş durumda." Tunç, "Komisyonumuz hukuk çerçevesinde karar vermiştir. Raporlara, bilirkişi raporlarına, savcılıkların kararlarına dayanmıştır. Kimse komisyondan hukuka aykırı delilleri göz önünde bulundurarak karar vermesini bekleyemez. Birbiriyle ilgisi olmayan dosyalarla ilgili aynı gün operasyonlar yapılmasını, arama ve el koymaların canlı yayınlarla kamuoyuna aktarılmasını; hiç kimse bize bunun maddi bir çıkarı ortaya çıkarmak için yapıldığını söyleyemez. Burada yargı değil, siyasi bir girişim vardır" mesajı verdi.

'PARALEL ÖRGÜT MİMARI'
AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Akış da, Paralel Yapı'yı hedef aldı. Akış, "Paralel örgüt, 17 Aralık darbe girişiminin mimarıdır. Karşımızda masum bir polis operasyonu yoktur. Karşımızda yıllarca mühimmat biriktiren bir örgüt vardır. 17-25 Aralık bir savcı müsveddesinin kasıla kasıla 'bu devletin sahibi biziz' edasıyla emniyeti basmasından ve hukuksuz fezleke dayatmasından hukuksuz değildir" diye konuştu. CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz ise "Ben okudum eski bakanların niçin Yüce Divan'a sevk edilmemesi gerektiği kanaatini anlamaya çalıştım" dedi. Muhalefet adına konuşan milletvekilleri, AK Parti'li vekilleri etkileyebilmek için, konuşmalarında sık sık ayet ve hadislerden alıntı yaptı.

İLK OYLAMA ÇAĞLAYAN İÇİN
Genel Kurul'daki ilk gizli oylama, Çağlayan için gerçekleştirildi. Çağlayan'ın Yüce Divan'a sevki, 242'ye karşı 264 oyla reddedildi. Çağlayan'ın ardından, Güler hakkındaki oylamaya geçildi. Güler'in Yüce Divan'a sevki de 241'e karşı 258 oyla reddedildi. Böylece "bakanların Yüce Divan'a sevk edilmesine gerek olmadığı" yönündeki komisyon raporu da kabul edildi.

"KARAR VE TAKDİR MECLİS'İN"
TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, 4 eski bakandan Zafer Çağlayan'ın annesinin vefatı nedeniyle toplantıya katılamadığını belirtti. Ardından söz verdiği eski İçişleri Bakanı Güler, "Komisyona verdiğim sözlü ve yazılı savunmamaya ilave edecek husus bulunmamaktadır. Karar ve takdir yüce Meclisimizindir" dedi. Eski AB Bakanı Bağış da "Hakkımızdaki iftiralarla ilgili; gerek Cumhuriyet Başsavcılığı, gerek ilgili mercilerin, gerekse komisyonun kararına saygı duyuyorum. Takdir yüce Meclis'indir" diye konuştu. Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar ise sadece "Teşekkür ederim" dedi.

MHP ERTELEME İSTEDİ
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Zafer Çağlayan'ın annesini hayatını kaybetmesinden dolayı AK Parti'ye görüşmelerin ertelenmesi teklifini götürdüklerini ancak AK Parti'nin bunu kabul etmediğini söyledi. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise Meclis Başkanvekili Bahçekapılı'nın soruşturma komisyonu raporunu sunumunda Rıza Sarraf yerine 'kendisinden menfaat sağlanan kişi' diye bahsetmesini eleştirdi. Hamzaçebi, Bahçekapılı'nın sunuşu yeniden okumasını istedi. Ancak isim raporda yer aldığı için talep reddedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oyun bozuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN