Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk askerinin giyeceği botlar hazır

TSK yeni botları, komandolar tarafından kullanılmaya başladı. Tuğgeneral Aydoğan Aydın botlarla ilgili, "Su geçirmez, kaymaz, koku yapmaz bir yapısı oldu." dedi.

Giriş Tarihi: 21.1.2015 10:28 Güncelleme Tarihi: 21.1.2015 10:32
Türk askerinin giyeceği botlar hazır
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yeni botları, komandolar tarafından kullanılmaya başladı. Kayseri'deki 1'inci Komando Tugayı'ndaki Mehmetçikler yeni botlarıyla, savaşı andıran, gerçek silah ve mühimmatın kullanıldığı gösteri yaptı.

Kayseri 1'inci Komando Tugayı Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Aydın, yeni nesil botlar hakkında bilgi vererek, "Verilerine göre 500 bin adımda 1 damla su geçirmedi. Kokmuyor. Kaymıyor ve terletmiyor." dedi.


ALTIN MADALYALI KIŞLADA TANITIM YAPILDI

Ordunun envanterine giren su geçirmez, ayağı terletmez ve oldukça hafif yeni tip botların ve teknolojik gelişmelerin tanıtım faaliyeti, TSK'nın en seçkin birliklerinin başında gelen, sancağında iki altın madalya bulunan 1'inci Komando Tugay Komutanlığı General Vecihi Akın Kışlası'nda yapıldı.

Tanıtım etkinliğinde konuşan 1'inci Komando Tugay Komutanı Tuggeneral Aydoğan Aydın, şöyle dedi:

"4 MEVSİM KULLANILIYOR, 300 GRAM DAHA HAFİF"

"Birliğimiz 1974 yılında Kıbrıs'a paraşütle inerek, tarihimizin ilk ve tek hava indirme harekatını gerçekleştirmiştir. Ülkemizin hali hazırda tek hava indirme yeteneğine haiz birliktir. Gerek Kıbrıs Barış Harekâtı gerekse teröristlerle mücadelede 341 şehidi ve 3 bin 906 gazisi bulunmaktadır. O nedenle sancağımızda 2 adet üstün cesaret ve feragat madalyası bulunmaktadır. KKK tarafından üstün teçhizat ve donanım ile yeni tip botlar tugayımızda kullanılmaktadır. Özel olarak tasarlanan haki renkli botlar, Türkiye'nin bitki örtüsüne, kamuflaj rengine uygun olarak belirlenmiş, mevcut üniforma deseni ile uyumludur. Sıcak ve soğuk iklim koşullarına uyumlu, teknoloji gereği 4 mevsimde kullanılmaktadır. Nefes alabilir ve su geçirmez yapısı ile kaymaz tabanıyla, kauçuk otomobil lastiklerinde kullanılan lastiklerle aynı malzemaye sahiptir. Yeni botların topukları, bilek burkulmasını önleyici malzeme ile güçlendirilmiştir. Eski botlara göre 300 gram hafiftir."


YENİ BOTLARLA TATBİKAT

TSK'da envantere ilk olarak Kayseri'deki komando tugayında giren yeni tip botlarla, yurtdışı ve içi faaliyetlerde başarıyla görev alan komandolar, çok namlulu roketatar ve dağ topunun atışı, mayınlı ve el yapımı patlayıcı arazide eğitim, komando kollarının sarp kayalıklı arazide teröristlerle temasa geçmesi, keskin nişancı ve uzak mesafede gözetleme timleri, kar motoru ile yaralı tahliyesi, sızma parkurunda gerçek mermi ve patlayıcılarla çatışmaya giren, buzlu sulardan ve karlı araziden geçen komandolar, 200 metreden balon hedeflerine piyade tüfeğiyle birer atış yapan Mehmetçiğin, hedefte Komando yazısı oluşturma etkinliklerini başarıyla gerçekleştirdi.

HER EĞİTİM SONRASI RAPOR

Etkinlik sonunda Tugay Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Aydın, tanıtım ve çeşitli etkinliklerde gerçek mermiler kullanan personelini kutladı. 1'inci Komando Tugay Komutanı Aydın, ilk etapta 1700 adet gönderilen yeni tip botlarla ilgili her eğitim sonrası Genelkurmay başkanlığına rapor iletildiğini ekledi. Bu arada etkinlik sırasında Kıbrıs ve terörist faliyetlerde ele geçen 300 malzemenin yer aldığı komando müzesi de medya mensuplarına gezdirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk askerinin giyeceği botlar hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN