Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ambulanslara kameralı sistem

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı açılışla hizmete giren, 798 yeni ambulansın çok konuşulacak bir özelliği ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 22.1.2015 13:47
Ambulanslara kameralı sistem
Ambulanslara takılacak olan kamera sistemi ile bilgiler veren Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök, ambulanslara takılacak kamera sistemi ile olası vakalara gecikmenin de önünü açacaklarını söyledi.

HER AMBULANSA 3 ADET KAMERA

Karakök, "Ambulanslar ile ilgili olarak Türkiye'de bir ilki başlattık. Her bir ambulansımıza 3 adet kamera taktık. Bu kamera takmamızın asıl nedeni, başta kendi personelimizin güvenliğini sağlamak. İkinci olarak kendi personelimizin çalışma şeklini takip etmek, üçüncüsü ise özellikle trafikte vakaya 7 veya 8 dakikada ulaşmaktır.

TÜRKİYE'DE BİR İLK

Fakat bazı vatandaşlarımız bu duyarlılığı göstermiyor. Trafikte bize yol vermiyor. Bununla ilgili olarak kurumumuz olarak emniyet müdürlüğüyle bir anlaşma çerçevesinde, bundan sonra gerek önde gerek arkada; arkadan takip eden araçları veya önden yol vermeyen araçların görüntülerini emniyet müdürlüğüne vererek, bunlara cezai işlemin uygulanması yolunda bir protokol imzaladık. Bundan sonra bizim gecikmemize sebep olan araçların plakası tespit edilip bildirilecektir. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlı olması gerekiyor. Gerek sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı, gerek emniyet açısından oldukça yol kat ettik. Bu süre zarfında faydasını gördük. Ben arkadaşlarımıza, il müdürlüklerimize bu uygulamayı tavsiye edebilirim. Normalde sireni duyduktan sonra aracı yolun kenarına çekmeleri gerekirken, ya hızlanıp yolu kapatıyorlar, ya da arkadan gelenler ambulansın peşine takılıp kendilerine yol açıyorlar. Bu da trafik kazası riskini artırıyor. Gayemiz bu durumu engellemek, vaktinde vakaya ulaşmaktır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ambulanslara kameralı sistem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN