Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ziraat Bankası açıklaması

'da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, Ziraat Bankası'nın Etiyopya'da şube açacağını kaydetti.

Giriş Tarihi: 22.1.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 22.1.2015 16:31
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ziraat Bankası açıklaması
, 'da Türkiye- Etiyopya İş Forumu'nda önemli açıklamalar yaptı.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları...

Etiyopya ile iyi ilişkilerimiz var. Daha derinleşen bir ortaklık politikasıyla ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz. Afrika'nın potansiyeli belli. Etiyopya'nın Afrika içinde ayrı bir yeri var. Biz Etiyopya'yla kurduğumuz tarihi ilişkilerin farkındayız. Gerçekleştirdiğimiz iş forumu çok faydalı oldu. Ticaret hacmimiz 421 milyon dolar.

Etiyopya ve Türkiye olarak 173 milyon nüfusa sahibiz. Bu yüzden ticaret hacmimiz daha fazla olması gerekir. 3 milyar dolara ulaşan Türk yatırımlarıyla en fazla yatırım yaptığımız Afrika ülkelerinin başında yer alıyor. Etiyopya'da 2.5 milyar dolar değerindeki 14 proje Türk firmaları tarafından üstlendi.

Türk müteahhitlerinin etkin faaliyetlerinden memmunuz. Etiyopya'da istikrar var, genç nüfusu ile geleceği parlak. Yetimiş insan kapasitesi birçok engelin aşılmasında en önemli faktördür. Bu ziyaretimde iş dünyamızın seçkin isimlerinden oluşan kalabalık bir heyen bana eşlik ediyor.

Türkiye dünyanın 17., Avrupa'nın 6. büyük ekonomisidir. AB ile gümrük birliği içindeyiz. Pek çok ülkeyle aramızda gümrük duvarı bulunmuyor. Kendimize güveniyor, firmalarımıza itimat ediyoruz.

2023 yılında hedefimiz 2 trilyon dolar milli gelir hedefliyoruz. Türkiye yükselen güçtür. Etiyopya'nın ekonomik performansı başarılı buluyorum. Etiyopya'nın geleceğini çok parlak görüyorum.

İyi bir eğitimle refahın tüm topluma yayılacağından hiç şüphem yok. İşadamlarımızın çok önemli yatırımları var. Tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bir tarafın kazandığı bir ilişkiyi ahlaklı bulmuyoruz. O yüzden ekonomik işbirliğimizi yatırıma da dayandırmak istiyoruz.

Sadece bir tarafın kazandığı ilişkinin sağlıklı olmadığını düşünüyoruz. Biz hep birlikte kazanma esasına göre hareket ediyoruz. Ekomomimizi yatırımlara da dayandırmak istiyoruz. Etiyopya'nın Türkiye'de en fazla yatırım yapan ülkelerden biri olduğunu biliyorum. Girişimcilerimizi de bu güzel ülkeye yatırıma davet ediyorum.

TÜRKİYE'NİN EN GÜÇLÜ BANKASI ZİRAAT BANKASI ETİYOPYA'DA

Burada en güçlü bankamız Ziraat Bankası'nın yer almış olması veya yer alacak olması Türkiye ve Etiyopya açısından çok önemli bir sıçrama tahtası olacaktır. 50 bin MW'lık bir su potansiyeli var. Elektrik enerjisi noktasında sıkıntı var. Hidroelektrik santraller konusuna girmek isteyen girişimciler olursa, böyle birşeye açık Etiyopya. Bu konuda da iyi düşünmek ve böyle bir adımı da atmak inanıyorum ki Etiyopya'nın elektrik konusundaki sıkıntısını gidermede, kullanma suyunda da ihtiyaç konusunda önemli bir imkan oluşacaktır. HES'lere, güneş enerjisine girilebilir. Bütün mesele planı programı yapıp adım atmak. 1 milyon 120 bin m2'ye sahip olan bir yerden bahsediyoruz. Burada bir yatırımcımız büyük bir alan aldı. Şimdi yatırıma başlayacak.

Bu ziyaretimin ülkelerimiz, bölgemiz ve halklarımız için hayırlı olmasını diliyorum. Bu ilk gelişim değil. Halk tarafından seçilmiş bir Cumhurbaşkanı olarak ilk gelişim, sahra altında ilk tercih ettiğimiz ülke oldu. Burada daha önce Afrika Zirvesi'ne geldim. Burada oluşturduğumuz dostluk devam etti. Tüm Etiyopyalılara misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum.

Erdoğan sözünü verdiği hastanenin açılışına gidiyor

TOKİ, Somali'ye inşa edeceği tam teşekküllü 200 yataklı Türk hastanesi için Şubat 2012'de ihaleyi gerçekleştirmişti. Erdoğan, 2011'deki Somali ziyareti sırasında söz verdiği ve Türkiye'nin desteğiyle inşa edilen başta hastane olmak üzere çok sayıda yatırımın açılışını yapacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde, son 60 yılın en büyük kuraklığının yaşandığı Somali'ye 2011 yılında yaptığı ziyaret sonrasında, açlık ve kuraklık krizini çözmek için bu ülkeye öncelikli olarak insani yardım malzemeleri gönderen Türkiye, kalıcı çözümler içeren orta ve uzun vadeli projeleri de uygulamaya koymuştu.

Erdoğan'ın görevlendirmesiyle Somali'de 200 yataklı hastane, konut, 40 derslikli hemşire meslek yüksekokulu, yollar, cami, pazar yeri gibi temel tesislerin yapımı konusunda çalışmaları başlatan TOKİ, Türkiye'nin hibesi olarak inşa edilecek hastane için ihaleyi 2012 yılında yaptı.

TOKİ'nin Bilkent'teki merkezinde gerçekleştirilen ihaleye 9 firma katılmıştı.

Somali hastanesinde tek kişilik 17 oda, 4 kişilik 34 oda, 3 kişilik ve 5 kişilik birer oda yer alıyor. Yoğun bakım üniteleri, müşahede birimleri, yataklı servislerdeki yataklarla birlikte hastanedeki yatak sayısı ise 200.

2012'de gerçekleşen ihale sonrasında inşaata hızla başlandı. Erdoğan, Somali'de 2012'de ihalesi yapılan başta hastane olmak üzere Türkiye'nin desteğiyle inşaatı tamamlanan çok sayıda yatırımın açılışını yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ziraat Bankası açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN