Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 haftada 20 terörist teslim oldu

Cizre'yi, Kobani'ye çevirmek isteyenler umduğunu bulamadı. Hendeklerin kapatılması kararlaştırıldı. 1 haftada 20 terörist teslim oldu.

Giriş Tarihi: 23.1.2015 09:11 Güncelleme Tarihi: 23.1.2015 09:12
1 haftada 20 terörist teslim oldu
Yaklaşık 30 yıldır akan kan, Türkiye'ye maddi-manevi ağır zararlar verdi. Hükümetin başlattığı çözüm süreci ile susan silahlar, bölge halkının barış umutlarını yeşertti. Ancak son günlerde bazı bölgelerde kirli odaklar yine sahne aldı.

Cizre'de 26 Aralık'tan bu yana çıkan olaylarda 6 kişi öldü. Çözüm sürecinin akamete uğratılmasını istemeyenler sesini yükseltince, PKK'nın gençlik yapılanması, geri adım atmak zorunda kaldı. Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Hatip Dicle, 14 Ocak'ta Cizre'ye gitmiş, herkesi sağduyulu olmaya çağırmıştı. Dicle ve KCK, "Hendekleri kapatın, maske takmayın" uyarısında bulundu. Ancak uyarının yapıldığı gün 12 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetti. Bunun üzerine gerilim yeniden tırmandı. İçişleri Bakanlığı, olayda polisin de kusuru olabileceğini belirtip müfettiş görevlendirdiğini duyurdu.

İLÇEDE DURUM SAKİNLEŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP'yi eleştirerek belediyelerin hendekleri kazmaya yardım ettiğine işaret etti; devletin tedbir alacağını söyledi. Bu sözlerin ardından ilçede durum sakinleşti. HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarayıldız, hendeklerin birkaç gün içinde kapatılacağını söyledi. Öyrıca örgütten kopuş da hızlandı. Son bir hafta içinde Hakkari, Şırnak ve Şanlıurfa'da 17 terörist teslim oldu; 3 terörist de silahlarıyla birlikte yakalandı. 2 yılda 542 PKK'lı geldi, eyleme karışmayanlar serbest kaldı. Öte yandan; HDP'nin İmralı heyeti dün Kandil'e gitti. Ziyaret, hava muhalefetinden dolayı iki kez ertelenmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 haftada 20 terörist teslim oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN