Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barış Tınay CHP'li milletvekillerinin disipline sevk edilmesini istedi

CHP Beyoğlu İlçe Başkan Yardımcısı Tınay, milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Şavak Pavey ve Umut Oran’ın disipline sevk edilmesini istedi.

Giriş Tarihi: 23.1.2015 11:46
Barış Tınay CHP'li milletvekillerinin disipline sevk edilmesini istedi
19 Ocak günü Hrant Dink'in anılmasına ve 1915'in 100. yılında "soykırımla yüzleşilmesine" yönelik yapılan yürüyüşe katılan CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Şafak Pavey ve Umut Oran hakkında CHP Beyoğlu İlçe Başkan Yardımcısı Barış Tınay şikayetçi oldu.

'BİR GÜRUH'

Tınay dilekçesinde, CHP'li vekillerin 'Yüzleşin Hrant'la, Soykırımla!' pankartının arkasında yürümesinin parti programına uymadığını belirtti. Beyoğlu İlçe Başkan Yardımcısı ayrıca, parti programında soykırımın reddedildiğini hatırlattı. Dilekçede 'Hrant'ın Arkadaşları'ndan "Neye, kime ve kimlere hizmet ettiği bilinmeyen bir güruh" olarak bahsedildi.

KESİN ÇIKARMA CEZASI GEREKTİREN PATİ SUÇLARI

Parti programında Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin yer alan ifadeleri hatırlatan Tınay, "İlgili parti programı ifadesine istinaden; parti tüzüğümüzün 70. Maddesinde 'Kesin Çıkarma Cezası Gerektiren Parti Suçları' başlığında yer alan 'Programa ve Tüzük kurallarına, kurultay ve yetkili organ kararlarına aykırı davranmak' ve 'Partide aldıkları görev ve sorumlulukla ve üyelikle bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunmak' (md. 70A) maddelerinin ihlali söz konusudur. İlgili kişilerin TBMM üyesi olması nedeniyle tüzüğümüzün 68A maddesine göre Parti Meclisi tarafından Yüksek Disiplin Kurulu'na sevkedilmesi gerekmektedir."

Programda ne yazıyor?

CHP parti programında "Sözde Ermeni Soykırımı iddiası ile ülkemizin haksız önyargılarla suçlanmasına karşı bugüne kadar partimiz öncülüğünde sürdürülen kararlı duruşa sahip çıkmaya devam edecektir" deniliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış Tınay CHP'li milletvekillerinin disipline sevk edilmesini istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN