Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'AB üyeliğine hazırız AB de bize hazır mı?'

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılmak için her şeyi yaptığını ve üyeliğe hazır olduğunu belirten Davutoğlu "AB, Türkiye'yi kabule hazır mı? Kültürel bağlamda hoşgörülü mü?" diye sordu

Giriş Tarihi: 24.1.2015
'AB üyeliğine hazırız AB de bize hazır mı?'
Başbakan Davutoğlu, önceki gün Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu'nun (WEF) katılımcısı iş dünyasının yerli ve yabancı üst düzey temsilcileri ile akşam yemeğinde buluştu. Dün de Business-20 toplantısına katılan Davutoğlu burada Türk ve yabancı iş adamlarıyla biraraya geldi. Davutoğlu yaptığı konuşmalarda şunları söyledi:

FASILLARIN AÇILMASI LAZIM:
("Türkiye AB'ye sizce girecek mi" sorusuna) Bu soru Brüksel'de AB'ye sorulmalı. Türkiye AB'ye katılmak için her şeyi yaptı. Bugün Türkiye 27 faslı açmaya hazır. Eğer siyasi engellemeler olmazsa ve bu fasıllar açılabilirse en az 15'ini kolaylıkla tamamlayabilir, kapatılabilir. Sizi temin ederim ki Türkiye siyasi engeller olmazsa 2 yıl içinde katılım sürecini tamamlar. Türkler olarak AB'nin üyesi olmaya hazırız. Asıl soru AB, Türkiye'yi kabul etmeye hazır mı? AB başkalarına karşı kültürel bağlamda yeterince hoşgörülü mü?

VİZE BARİYERLERİ KALDIRILMALI:
Vize bariyerlerinin kaldırılmasını bekliyoruz. Biz Türkiye'nin bir köprü haline geleceğini söyledik. En az gelişmiş ve en çok gelişmiş ülkeler arasında bağ kurmak istiyoruz. Adalet olmazsa, barış olmaz. G-20 dönem başkanı olarak adaletin sağlanması konusunda çalışmalıyız. Başkanlığımız sürecinde kuzey ve güney, zengin ve yoksul arasında, dünya ekonomisinin ademi güçleri ve marjinal sektörler arasında köprü olacağız.

İSİM SORUYORUM YANIT YOK:
('Tutuklu gazeteciler' sorusu) Bu konuda gerçekçi olunması gerekiyor. Çünkü aslında beklediğim cevabı verdiniz. Çünkü bir spekülasyon var. Sanki Türkiye'de birçok gazeteci cezaevinde ve bu ithamlar kanıtsız. Bugün editörlerle bir toplantım vardı. İsim sordum hiç kimse bana isim veremedi.

HİÇBİRİ AİHM'YE GİTMİYOR:
Şimdi tam isimlerini vermeden bazı bilgiler paylaşayım. E.S. 1990'larda yakalanmış, silahlı adam yaralama, kolluk kuvvetlerine ateş açmış ve bir polisi yaralanmış. İkinci kişiden bahsedelim. Kendisi 1990'larda tutuklanmış, banka hırsızlığı gerçekleştirilmiş. Tüm bunlar cezai suçlar. M.G. banka soygunu, polis merkezine saldırı. Başka bir isimden bahsedeyim... Silahlı kişiler yetiştiriyor ve terör saldırıları düzenleyen birimlerle bağlantılı. Bunlar aslında sözde gazeteci, ellerinde bir gazeteci kartı olabiliyor ancak gerçekte tutuklandılar, cezaevine girdiler. Çünkü başka suçlar sebebiyle cezaevindeler. Bunların hiçbiri AİHM'ye gitmiyor. Çünkü kendi davalarının reddedileceğini biliyorlardı.

TUTUKLAMA YA DA SALMA YETKİM YOK:
Siz bize geliyorsunuz 'Lütfen bunları salıverin' diyorsunuz. Size saygı duyuyorum. Ancak böyle taleple geldiğinizde bu, hukukun üstünlüğünü anlamadığınız anlamına gelir. Bir başbakanın birini tutuklama veya salıverme hakkı yoktur. Lütfen bana bir isim verin. Size söz veriyorum. Sizi bu gazeteciye götüreceğim. Sizinle birlikte o gazeteciyi ziyaret edeceğim. Bu şekilde gazetecilere olan desteğimi göstereceğim.

OSMANLI İMPARATORLUĞU'NU CANLANDIRMAK:
("Türkiye, Osmanlı İmparatorluğu'nu yeniden canlandırmak istiyor mu" sorusuna) Tarihi bir soru... Tarih geçmişte kalmıştır. Türkiye'nin Ortadoğu veya herhangi bir bölgeyi, Balkanlar olsun veya Kafkasya olsun, eski Osmanlı topraklarını veya başka bir yeri domine etme gibi bir niyeti olmamıştır. Türkiye demokratik ve modern bir ülkedir.

'İSLAM AVRUPA'NIN ASLİ DİNİDİR'

Başbakan Davutoğlu, Davos'taki iki günlük programın ardından dün akşam Zürih'te vatandaş buluşmasına katıldı ve şu mesajları verdi:

CAMİLER KORUNACAK:
Zürih'ten sesleniyorum; İslam Avrupa'nın asli dinidir, asli dini olmaya devam edecektir. Endülis'ten Osmanlı'ya Anadolu'dan kutsal yürüyüşle Avrupa'ya ezanla serpiştirdiği camiler mutlaka korunacaktır. Onlara uzanan ellere karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Müslümanlar ve Hristiyanlar Avrupa'da birlikte yan yana yaşayacak bunu kimse engellemeyecek. Bu diyarlara tahta bavullarla gelmekle birlikte imanını koruyan o ilk gurbetçilerimize selam olsun.

ASLA YALVARMAYACAĞIZ:
AB liderleri ile görüştüm, Türkiye'nin stratejik kararlılığını vurguladım. Her türlü provokasyona rağmen Türkiye AB yolunda yürümeye kararlıdır. Asla yalvarmayacağız, başımız dik bir şekilde, onurla gireceğiz. Dinimizle, dilimizle, örfümüzle gireceğiz. AB küresel güç olacaksa Türkiye üyeliği ile olacak. Türkiye AB için bir şifadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'AB üyeliğine hazırız AB de bize hazır mı?'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN