Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cibuti’de Tayyip ve Emine bebek

Giriş Tarihi: 24.1.2015 18:44
Cibuti’de Tayyip ve Emine bebek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan dört günlük Afrika seyahati kapsamında Cibuti'de temaslarına devam ediyor. Emine Erdoğan, bugün sabah saatlerinde Daryel Yetimhanesini ziyaret etti. Erdoğan'a Cibuti First Ladysi Kadra Mahamoud Haid eşlik etti.
First Lady, Tayyip ve Emine ismi verilen iki yeni doğmuş bebeği kucağına aldığında duygusal anlar yaşandı. Erdoğan, 3 yaşında doğuştan hasta olan Safa bebekle yakından ilgilendi. Sağlık durumu hakkında yetkililerden bilgi aldı.

1978 yılında Cibuti'nin ilk Cumhurbaşkanı Hassan Gouled Aption'un eşinin katkılarıyla faaliyetlerine başlayan Daryel yetimhanesi, 1999 yılından itibaren de First Lady Kadra Mahamoud Haid himayesinde hizmet veriyor. Yetimhane doğum sonrası terk edilen bebekleri ve korumaya muhtaç yetim çocukları büyütmekte. 40 kız, 70 erkek olmak üzere 110 çocuğun kaldığı yetimhanede 0-1 yaş arası 13 tane de bebek bulunuyor.

Yetimhane ziyareti sonrası iki first lady Cibutili Milli Kadınlar Birliğine geçtiler. Erdoğan'ı yöresel kıafetleri ile dans eden kadınlar karşıladı. Cibutili Kadınlara hitaben bir konuşma yapan First Lady Emine Erdoğan, sözlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk halkının selam ve sevgilerini ileterek başladı.
Erdoğan konuşmasında Türkiye'nin Afrika'ya karşı asla sömürgeci bir zihniyetle yaklaşmadığının altını çizdi. Türkiye'nin Cibuti'ye yardımlarının devam edeceğini söyleyen Erdoğan, Türk kadınlarının tecrubesini Cibutiili kadınlara aktarmaktan ve sizin tecrubelerinizi paylaşmaktan mutluluk duyacağız dedi.
İki First Layd de konuşmalarını "Yaşasın Türkiye Cibuti Kardeşliği, yaşasın Türkiye Cibuti dayanışması" sözleri ile bitirdi. Konuşmaların ardından el sanatları sergisini, aşçılık ve dikiş atölyesini gezen Erdoğan şarkılarla uğurlandı.

Cıbutinin bağımsızlığını kazanmasının hemen ardından 1977 yılında kurulan Cibutili Milli Kadınlar Birliği, kadınlara ekonomik bağımsızlık kazandırarak, kadınların sosyoekonomik hayata katılmalarını hedeflemekte. Derneğin faaliyet alanları arasında ihtiyaç sahibbi ailelere yardım yapmak, okuma-yazma öğretmek, aşçılık ve dikiş eğitimi verme gibi aktiiviteler de yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cibuti’de Tayyip ve Emine bebek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN