Sözlü’de döküldüler

Giriş Tarihi: 24.1.2015 09:06
Sözlü’de döküldüler

6 Mayıs 2012’deki hakim-savcı sınavında en zor soruları bile doğru işaretleyerek rekor kıran paralelci avukatların, daha sonra Adalet Bakanlığı’nın yaptığı sözlü sınavda tel tel döküldükleri ortaya çıktı.

Hakimlik ve savcılık sınavında hiç kimsenin çözemediği 22 zor soruyu ortak olarak doğru olarak cevaplayan, "basit" sorularda da aynı "yanlış" şıkkı işaretleyerek sınavı kazanan avukatların mülakat sınavda döküldükleri ortaya çıktı.

Bin 546 avukatın katıldığı "Avukatlar İçin Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı"nda 70 puan barajını aşarak sınavı kazanan 271 avukattan 163'ünün Adalet Bakanlığı'nın mülakat sınavında başarısız olduğu bildirildi. Sınavda ilk 30'a giren avukatlardan 23'ünün mülakatı geçemediği tespit edildi.

SINAVIN ŞAMPİYONLARI MÜLAKATTA DÖKÜLDÜ!

Sınavda 130 soruyu doğru cevaplayarak birinci olan Ahmet Kahrıman, Adalet Bakanlığı'nın mülakat sınavında başarısız oldu! 130 soruyu doğru cevaplayarak sınavda ikinci olan Ahmet Kahrıman'ın eşi Atanur Nalan Kahrıman ise mülakat sınavına katılmadı, hakim ve savcı olmaktan vazgeçti!

ÜÇÜNCÜ OLAN AVUKAT MÜLAKATI GEÇEMEDİ!

Sınavda 93.1 puanla üçüncü olan İsmet Ünal, mülakat sınavında başarısız oldu! İsmet Ünal, Fetullah Gülen'e yakın işadamlarının avukatlığını yapıyor. Konya'dan sınava giren ve 92.5 puan alarak 6. olan Tülay Ardıç, mülakat sınavını geçemedi!

KARI-KOCALAR BAŞARISIZ OLDU!

Sınava Erzurum'dan giren Maviye Keleş 89.9, eşi Mehmet Keleş ise 89.6 puan alarak sınavda 16. ve 17. sıraları paylaştı. Maviye Keleş ve Mehmet Keleş, sınavda gösterdiği başarıyı mülakatta gösteremedi ve başarısız oldu. Erzurum'dan sınava giren Ayşe Çıracı 81.9, eşi Fikri Çıracı 81.6 puan aldı. Ayşe Çıracı ve Fikri Çıracı da, Adalet Bakanlığı'nın mülakatında başarısız oldu!

BAŞARILI AVUKATLAR(!) MÜLAKATTA DÖKÜLDÜ!

Samsun'da aynı avukatlık bürosunda çalışan ve yazılı sınavda 8. ve 9. olan Mehmet Salih Öztürk ile Ömer Mutlu Erdoğan da mülakatta başarısız olan isimler arasında...

ÖSYM'NİN İPTAL KARARINI DANIŞTAY DURDURMUŞTU

6 Mayıs 2012 yılında yapılan hakimlik savcılık sınavı ÖSYM yönetim kurulu tarafından 'sonuçları şüpheli' bulunduğu için iptal edilmişti. Ancak olayla ilgili savcı delil yetersizliğinden dosyayı kapatmıştı. Danıştay ise ÖSYM'nin iptal kararını durdurarak söz konusu adayların hakim-savcı olabilmelerinin yolunu açmıştı.

AVUKAT SAYISI DÜŞTÜ, SORULAR YORUMA DAYALI!

2011'de 667 olan barajı aşan avukat sayısının 2012'de 271'e düşürüldüğü, soruların yoruma dayalı ve muğlak sorulduğu tespit edildi. İzmir, Samsun, Konya, Kahramanmaraş ve Erzurum gibi illerden evli çiftler veya aynı adresteki avukatların yüksek puan alması dikkat çekiyor.

Yeni Akit
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sözlü’de döküldüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN