Türkiye'nin en iyi haber sitesi

80 kadın vekil ile rekor kırmayı hedefliyor

, yaklaşan seçimlerde aday seçimi ile ilgili stratejilerini belirledi. İşte Ak Parti'nin dört aşamalı aday belirleme stratejisi

Giriş Tarihi: 27.1.2015 17:51
AK Parti 80 kadın vekil ile rekor kırmayı hedefliyor
İl kongrelerini 15 Şubat'ta tamamlayacak olan , yaklaşan seçimlerde kimi aday göstereceğine ilişkin stratejilerini belirledi. AK Parti, aday belirlemede mülakattan ankete, taban görüşlerinden aday adaylarıyla ilgili hazırlanan raporlara değin birçok veriye başvuracak. AK Parti kadın aday konusunda ise rekor kırma peşinde. AK Parti'nin asıl hedefi Meclis'e en az 80 kadın milletvekili seçtirmek olarak belirlendi.

DÖRT AYAKLI STRATEJİ


Kurumsal hafıza: Stratejinin ilk ayağını, süreklilik diğer bir deyişle yenilenme dengesinin korunması oluşturacak. Partinin geçmiş ile bağını koparmadan, kurumsal kültürünü yok etmeden yenilenmesi sağlanacak. 3 dönem kuralı nedeniyle parlamento dışı kalacak olan deneyimli isimlere, partinin üst kademelerinde yer verilecek; kurumsal hafızanın yok olması önlenecek.

"Halk Tipi" de olacak "Liyakatli" de: Stratejinin ikinci ayağı, bir denge üzerine oturacak. Hukuk, sağlık, mühendislik gibi belirli alanlarda ehliyet, liyakat sahibi üniversite mezunu insanlar partiye katılacak. Ehliyet-liyakat sahibi adaylar ile "halk tipi siyasetçi" yani tabanla doğrudan ilişki kurabilen, halkın nabzını tutabilen politikacılar arasında bir denge sağlanacak.

En az 80 kadın milletvekili: Partinin seçimlerdeki üçüncü stratejisi, kadınlarla ilgili olacak. Kadınlar 7 Haziran seçimlerinde rekor düzeyde Meclis'te yer alacak. Mevcut parlamentoda 312 AK Partili milletvekilin sadece 45'i kadın. Seçimlerde AK Partili kadın milletvekili sayısının en az 80'e çıkması bekleniyor. Başı örtülü kadın adaylar da seçilebilecek noktalardan aday gösterilecek.

Yaş ortalaması aşağı çekilecek: Seçim çalışmasının dördüncü ve sonunca stratejisi, gençleşme üzerine kurulu olacak. 2011 genel seçimlerinde 49 olan yaş ortalaması aşağı çekilecek. 30 yaş altı genç adaylar aktif siyasetin içinde olacak. Parti, gençleştirilerek aktif, dinamik bir yapıya kavuşması sağlanacak, nesiller arası dengenin korunması gözetilecek.

Kaynak: Habertürk
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti 80 kadın vekil ile rekor kırmayı hedefliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN