Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, HDP'ye oy vereceğini söyledi

, Bugün gazetesinde yayımlanan köşe yazısında oyunu HDP'ye vereceğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 28.1.2015 13:16 Güncelleme Tarihi: 28.1.2015 13:16
Nazlı Ilıcak, HDP'ye oy vereceğini söyledi

'HDP barajın altında kalırsa, temsilde adalet büyük yara alacaktır' diyen Ilıcak, yazısında "HDP'nin %10'luk barajı geçmesi, sadece kendilerine değil, bütün Türkiye'ye yarayacaktır. Barajın bir anlamı kalmayacak, düşürülmesi yönündeki çabalar muhtemelen başarıya ulaşacaktır. Bu kadar erken söylenir mi bilemiyorum ama gerekçeleriyle birlikte, önümüzdeki seçimlerde kime oy vereceğimi açıklıyorum: Selahattin Demirtaş için oy kullanacağım" ifadelerine yer verdi.

Ilıcak kararının gerekçesini şöyle sıraladı:

1) Barajın düşürülmesine katkı sağlayacağı için, Türkiye'nin demokratikleşmesinin de önünü açacak bir adım söz konusu.

2) HDP barajın altında kalırsa, temsilde adalet büyük yara alacaktır. İş bununla da kalmayıp, ülkeyi karıştırmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürülecektir.

3) HDP'nin kazanamadığı milletvekillerinin pek çoğu AK Parti'ye gider. Bir bakarsanız, bu parti, Anayasa'yı tek başına değiştirecek bir çoğunluğa bile kavuşabilir. Bu da Türk demokrasisi açısından hiç de küçümsenmeyecek bir tehdit arz ediyor.

4) HDP'nin barajı aşarak en az 60 milletvekiliyle parlamentoya girmesi ona bir bölgenin değil, Türkiye'nin partisi olma imkânını kazandırır. Bu durum da ülkenin birlik ve bütünlüğüne hizmet eder.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nazlı Ilıcak, HDP'ye oy vereceğini söyledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN