Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel sendikalar mercek altında...

Giriş Tarihi: 31.1.2015
Türkiye ekonomisini hedef alan Paralel Yapı'nın finansal ayağı bir bir deşifre olurken, sendikal yapılanma da mercek altına alındı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, Hak-İş heyetini kabulünde Paralel sendikalaşma faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Hakİş Başkanı Mahmut Arslan, "Ticaret, Büro, Eğitim ve Güzel Sanatlar" işkolunda bulunan Pak Eğitim-İş'te 24 bine yakın üye bulunduğu bilgisini verdi.

3.5 SAATLİK GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Hak-İş Genel Başkanı ve beraberindeki heyeti kabul etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de katıldığı toplantı yaklaşık 3.5 saat sürdü. Ziyareti SABAH'a değerlendiren Hak-İş Başkanı Arslan, taşeron düzenlemesinde önemli aşama kat edilmesine karşın kadro sorununun çözülmediğini belirterek bu konuda çözüm beklediklerini ifade etti. Sendika başkanları da örgütlenme konusundaki sıkıntıları dile getirerek işverenlerin katı tutumunu eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sendika temsilcilerinden kıdem tazminatı konusundaki görüşlerini de aldı. Arslan, "Hükümet sosyal tarafların uzlaşması olmadan konunun gündeme gelmeyeceğini söylemişti. Kıdem tazminatı fonu önerilerimizi dikkate alırlarsa bu işte var olduğumuzu dile getirdik. Yine uzlaşma olacaksa kısa zamanda görünmüyor" tespitini yaptı. Mahmut Arslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Paralel Yapı'nın sendikalaşma faaliyetleri konusunda da bilgi aldığını belirterek, "Sadece bir iş kolunda varlıkları bulunduğunu dile getirdik. 'Ticaret, Büro, Eğitim ve Güzel Sanatlar' işkolunda 23 bin üye görünüyor. Pak Eğitim-İş'te 24 bin üye görünüyor. Diğer sendikalarada bir sıçrama görünmüyor. Bize rakamları sordu. Kendilerinin de bilgileri olduğu izlenimini aldık" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çalışma yaşamına ilgisine dikkat çeken Arslan şöyle devam etti: "Görüşmede tanıdık bildik cumhurbaşkanı olmayacağım sözünü teyit ettiğini gördüm. Yürütmenin başı gibi hassasiyet gösterdi. Meselelere hâkim, konuşmaları dikkatle dinliyor. Anayasa başta olmak üzere, çözüm, AB, Paralel Yapı ile ilgili genel değerlendirmeler yapıldı."

ÜYESİ 3 KAT ARTTI
Ocak 2015 verilerine göre son 6 ayda işçi sendika sayısında artış yaşandı. 4 işçi konfederasyonlarından en büyüğü olan Türk-İş'in üye sayısı 820 bin 893 oldu. Türk-İş'i, 300 bin 630 üyesiyle Hakİş takip etti. DİSK'in üye sayısı ise yüzde 10'a yakın artışla 122 bin 526 oldu. Gülen'e yakınlığı ile bilinen Ticaret, Büro, Eğitim ve Güzel Sanatlar iş kolundaki Pak Eğitim-İş'in 8 bin 391 olan üye sayısı da 6 ayda 24 bin 455'e çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel sendikalar mercek altında...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN