Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel'e geçit yok

Beştepe'de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüşen Mali Cumhurbaşkanı Kitta, ülkesinde Paralel örgüte fırsat tanımayacaklarını söyledi

Giriş Tarihi: 4.2.2015
Paralel'e geçit yok
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Ebubekir Kitta ile yaptığı görüşmede Paralel Yapı meselesini ele aldıklarını belirterek, "'Türkiye hükümeti ve devleti ile aykırı düşenlere fırsat tanımayız' dediler" diye konuştu. Kitta ile düzenlediği ortak basın toplantısında soruları yanıtlayan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

PARALEL İÇİN SÖZ:
Paralel Yapı ile ilgili konuda, Mali uzun yıllara sari olarak bu örgütün en çok yerleştiği ülkelerden biri. "Türkiye hükümeti ve devleti ile aykırı düşenlere biz fırsat tanımayız" dediler. Karşılıklı heyetlerimiz bu çalışmaları gerçekleştirecek. İşbirliğimizi yürüteceğiz. Bununla ilgili de bu adımları attık.

TERÖRLE MÜCADELE:
(Mali'deki terör olayları) Terör lokal bir olay değildir. Terörün dini ırkı milleti ülkesi gibi bir şey yok. Uluslararası bir yapı, tesir alanı olan ve insanlığı tehdit eden unsur. Buna karşı bütün insanlığın ortak mücadele içinde olması şart. Sorun sahra altının sorunu değil. Bizim hemen yanımızda Suriye'de devlet terörü var. Irak'ta bu yaşanıyor. Yüzbinler öldürüldü devam ediyor. DEAŞ en yoğun, isminden en çok söz ettiren örgüt. Bunların bağlantıları ile Mali de karşı karşıya kaldı. Ama neticesi insanın ölümü olan bu tür hareketler karşısında uluslararası kurumlar ve devletlerin ortak tavır alması gerek.

KİTTA'DAN ÖVGÜ

Türkiye'nin son yıllardaki başarılarına dikkat çeken konuk Cumhurbaşkanı Kitta da şunları söyledi: "Bu büyük ülkenin temsil ettiği şey, umuttur. Bugünün dimdik duran Türkiye'sini, dünyaya açık, kendini de inkar etmeyen Türkiye'yi görmek. Osmanlılığınıza kök salmış, tarihe fener tutmuş bu Türkiye'de kendimizi buluyoruz. Modern Türkiye, açık, cömert, elini uzatan bir ülke kurduğunuz için size çok şey borçlu olacak."

BEŞTEPE'DE BİR İLK
Cumhurbaşkanı Erdoğan; Mali Cumhurbaşkanı Kitta ve eşi Aminata Maiga Kitta'yı, eşi Emine Erdoğan'la birlikte karşıladı. Emine Erdoğan, Beştepe'de bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki resmi bir karşılama töreninde ilk kez yer aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel'e geçit yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN