Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel planı savcı bozdu

Casusluk gerekçesiyle tutuklanan polislerin tahliyesi için başvuruda bulunan avukatların, bu talepler reddedilince bu kez gayrihukuki biçimde Asliye Ceza Mahkemelerini devreye sokmaya çalıştığı ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 6.2.2015 14:12
Paralel planı savcı bozdu
Yetkisiz mahkeme, savcının elindeki dosyaları istedi. Ancak Savcı İrfan Fidan, dosyanın yetkisiz bir mahkeme tarafından istenmesine karşı çıktı ve krizin çözülmesi için İstanbul Adalet Komisyonu'na başvurdu.

Paralel devlet yapılanması, Tevhid-Selam'da kumpas soruşturmasında tutuklanan paralel polislerin tahliyesi için yeni bir plan devreye koydu. Casusluk gerekçesiyle tutuklanan polislerin tahliyesi için İstanbul Adliyesi'nde görevli 6 ayrı Sulh Ceza Hâkimliği'ne hem tahliye, hem de reddi hâkim talebiyle başvuruda bulunan avukatlar, bu talepler reddedilince bu kez gayrihukuki biçimde Asliye Ceza Mahkemelerini devreye sokmaya çalıştı.

Yedi ayrı Asliye Ceza Mahkemesi'ne, tutuklu polislerin tahliyesi ve reddi hâkim talebiyle başvuran 'ya yakın avukatlar, Asliye Ceza Mahkemelerinin Sulh Ceza Hâkimliği'nin üst mahkemesi olduğu iddiasından hareket ediyor. Ancak kanuna göre Asliye Ceza Mahkemeleri, yeni kurulan Sulh Ceza Mahkemeleri'nin üst mahkemesi konumunda değil.

SAVCIDAN DOSYALAR İSTENDİ

Tahliye ve reddi hâkim başvurularının, bazıları eskiden özel yetkili mahkemelerde görev yapmış hâkimlere yapılması da dikkat çekici. Yedi asliye ceza mahkemesine yapılan bu başvurulardan dördü hakkında herhangi bir işlem yapılmadı.

Başvurulardan sadece üçü değerlendirmeye alındı ve 26. Asliye Ceza Mahkemesi ile 32. Asliye Ceza Mahkemesi, Tevhid Selam'da kumpas soruşturmasına bakan savcılıktan dosyaları istedi. Dosyaları isteyen hâkimlerden İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Mustafa Başer geçmişte özel yetkili hâkimlik yaptı ve Hrant Dink davasına da baktı.

İstanbul 26. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Gülhan Kutay da dosyayı savcı İrfan Fidan'dan istedi. 65. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Atilla Öztürk ise, casusluk şüphelisi polislerin avukatlarının yaptığı tahliye ve reddi hâkim başvurularını reddetti.

SAVCI İRFAN FİDAN HUKUKSUZLUĞA İTİRAZ ETTİ

Ancak İstanbul 26. ve 32. Asliye Ceza Mahkemelerinin soruşturma savcısının elindeki dosyayı istemesi hukuki tartışamaya neden oldu. Yetkisiz mahkeme tarafından dosyanın istenmesi savcılıkla Asliye Ceza Mahkemesi arasında krize sebep oldu.

Soruşturma Savcısı İrfan Fidan, dosyanın yetkisiz bir mahkeme tarafından istenmesine karşı çıktı ve krizin çözülmesi için İstanbul Adalet Komisyonu'na başvurdu. Komisyon da Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Sekreterliği'ne başvurarak dosyanın yetkisiz mahkeme tarafından istenmesi konusunda görüş istedi. Nihai karar HSYK'dan gelecek cevabı göre verilecek.

Kaynak: Yeni Akit
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel planı savcı bozdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN