Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç partiden ortak tepki

Giriş Tarihi: 6.2.2015 16:17
Üç partiden ortak tepki

Manisa'nın önceki dönemde 10 olan sayısının 9'a düşürülmesi , ve il başkanları tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Yüksek Seçim Kurulu (), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı'nın Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2014 yılı sonuçlarına göre, seçim çevrelerini ve her seçim bölgesinin çıkaracağı sayısını belirledi ve liste Resmi Gazete'de yayınlandı. Listede Manisa'nın son seçimlerde 10 olan milletvekili sayısının 9 düşmesi şaşkınlığa neden oldu.

AK Parti Manisa İl Başkanı Zülfikar Gürcan, Manisa'nın çıkaracağı milletvekili sayısının düşmesine anlam veremediğini belirterek şöyle dedi:

"Manisa'nın göç aldığına inanıyoruz. Bu noktada, büyükşehir olmamıza rağmen milletvekili sayımızın hangi kriterle belirlendiği konusunda bilgi alacağız. Hangi kriterler doğrultusunda bunun belirlendiği net ise, bizim itiraz etmemiz gereken yer varsa arkasında duracağız. Manisa büyükşehir oldu. Yakışan 11 veya 12 milletvekilliğidir. Bu konuda Yüksek Seçim Kurulu kriterlerini merak ediyorum. Gerekli itirazları yapacağız."

'GÖÇ VERMESİNDEN KAYNAKLANABİLİR'

Manisa İl Başkanı Mustafa Ada ise, milletvekili sayısının düşmesini ilin göç vermesine bağladı. Ada, "Bu tamamen TÜİK'in yaptığı matematiksel bir durum. Manisa nüfusu bu yıl olarak artmış gibi görünüyor. Ancak ilimiz işsizlik yüzünden çok göç veren bir il konumunda. Sanırım bu nedenle milletvekili sayısında bir düşüş yaşandı. Ancak bu konuyu araştıracağız" diye konuştu.

'MHP İL BAŞKANI: ADALETSİZLİK

Manisa İl Başkanı Tanju Balatlı ise, ilin milletvekili sayısının düşmesini adaletsizlik olarak niteledi. Manisa'da milletvekili sayısı 10 olduğunda ortalama 130 bin kişiye bir milletvekili düştüğüne dikkati çeken Balatlı, "Şimdi 150 bin kişiye bir milletvekili düşecek. Bir tarafta 40 bin kişinin bir milletvekili çıkarttığı iller var. Manisa gibi tarımı, organize sanayi bölgesiyle en üst düzeyde olan bir ilin milletvekili sayısının azalmasını reva görmüyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç partiden ortak tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN