Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İstismar edilirse yeni mevzuat çıkarırız'

Bakan İslam, kadınlara yarım gün çalışma izni getiren düzenlemeyle ilgili konuştu: İşverenlerin kendilerini buna göre ayarlamaları gerekiyor. Suiistimale izin vermeyiz

Giriş Tarihi: 8.2.2015
'İstismar edilirse yeni mevzuat çıkarırız'
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı , aile paketinde yer alan düzenlemelerin kadın istihdamını olumsuz etkileyeceği yönündeki eleştirilere yanıt verdi. İslam, "işverenlerin artık bu yeni düzenlemeye göre kendilerini ayarlamaları gerekir. Kötü niyetli kullanan olursa gerekli değişiklikleri yaparız" mesajı verdi. İslam, kadına yönelik şiddeti önlemek için çıkartılan yasanın şiddeti arttırdığı iddialarını da mercek altına aldıklarını söyledi. Parlamentoda bazı gazeteciler ile sohbet eden İslam, doğum ve emzirme durumlarında kadınlara yarım gün çalışma olanağı tanınmasının kadın istihdamını düşüreceği yönündeki iddialara yanıt verdi. Bunun yasaya nereden bakıldığına göre değişeceğine dikkat çeken İslam, şöyle devam etti: "Her düzenlemeyi kötü niyetle kullanmak isteyenler olabilir. Ama sırf bu nedenle düzenleme yapmaktan vazgeçemezsiniz. İşverenlerin kendilerini buna göre ayarlamaları gerekiyor. Önce bir uygulamayı görelim, suistimal edenler olursa , bunun alt mevzuatlarını yaparak sorunu çözmeye çalışırız ancak işverenlerin artık bu yeni düzenlemeye göre kendilerini ayarlamaları gerekiyor." Bütün dünyada kadın istihdamını arttırma uygulamalarının böyle başladığını, Türkiye'nin bir yerden geçiş yapması gerektiğinin altını çizen İslam, "Ortaya çıkan sorunları aşama aşama çözeceğiz. Suistimal edenler olur diye adım atmaktan vazgeçemeyeceğiz" mesajı verdi. İslam, kadınların işlerine son verenlere ağır yaptırımlar getirilmesinin gündemde olup olmadığının sorulması üzerine de "Buna benzer bu uygulamayı bu düzenleme için de yaparsak, ters etki yapabilir. Bu kadar sert bir uygulama başlatacaksanız, doğuracağı sonuçları da iyi incelemek gerekir. Şimdi bu çok önemli bir adım. Daha yeni adımlar gelecek" yanıtını verdi.

'DEĞİŞİKLİKLER OLABİLİR'
İslam, bakanlıkta kadına yönelik şiddet, çocuklar, gaziler ve engelliler ile ilgili önemli çalışmalar yaptıklarına dikkat çekerek şöyle devam etti: "Kadına yönelik şiddet konusunda çıkarttığımız yasadan kaynaklanan eksiklikleri gidermek için neler yapmamız gerektiğini ortaya çıkartacağız. Çünkü yasanın şiddeti arttırdığı yönünde iddialar var. Hacettepe Üniversitesi ile yaptığımız araştırmanın sonuçlarını analiz ediyoruz ona göre yasada bazı değişikliklere gideceğiz. Buton uygulaması da devam edecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İstismar edilirse yeni mevzuat çıkarırız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN