Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katliamdan önce köylüyle kebap yemişler

Giriş Tarihi: 8.2.2015 12:34 Güncelleme Tarihi: 8.2.2015 18:40
Katliamdan önce köylüyle kebap yemişler

Murat Kahraman, Gökyüzünü Kaybeden Kartal isimli kitabında, Dersim katliamına tanıklık etmiş Ermeni bir ailenin çocuğu Sarkis Gregoryan’ın anılarını ilk kez okura sunuyor. Hatıratta tüyler ürperten detaylar var.

Dersim'de katledilenler sadece Alevi değildi. Buradaki soykırımın bir de Ermeni mağdurları vardı. Murat Kahraman'ın kaleme aldığı Dersimli Gregoryan Ailesinin Anıları/Gökyüzünü Kaybeden Kartal soykırımın bu tarafına dikkat çeken bir kitap. İletişim Yayınları'ndan çıkan çalışmada Kahraman, Dersim'in Hozat İlçes'ine bağlı Zımek Köyü'nde yaşanan katliama tanıklık edenlerin anılarını bir araya getiriyor.

DERSİM'İN ERMENİLERİ - TIKLAYIN

HASAN SALTIK'IN ARŞİVİNDEN DERSİM KATLİAMI - TIKLAYIN

Kitabın büyük çoğunluğunu, artık hayatta olmayan Sarkis Gregoryan'ın hatıraları oluşturuyor. Sarkis'in tutuğu notları kardeşi Kevork Garbisyan, aslında Kahraman'a roman yazması için vermiş. Yazar anıların bu haliyle birebir aktarılmasını, kurgu içinde yoğrulmasından daha anlamlı bulduğunu söylüyor: "Sarkis amcanın bize bıraktığı günlük bir hazine değerindedir. Çünkü öldürülenlerin çetelesinin bile tutulmadığı bir yerde yaşanan acının çetelesini tutmak çok daha zor olmalıydı. Yani küçücük bir çocuğun yaşama ısrarla tutunma çabasını anlatan bu günlüğü ve tanıklıkları acıyla ama bir o kadar da sarsıntıyla okuyacağınızı düşünüyoruz."

ARKADAŞINA GÖNDER
Katliamdan önce köylüyle kebap yemişler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN