Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Adaylığına olumlu bakmıyorum"

Giriş Tarihi: 9.2.2015
Adaylığına olumlu bakmıyorum

MİT Müsteşarı 'ın istifası ve milletvekili adaylığı sorulan Erdoğan "Olumlu bakmıyorum. Sayın Başbakan'a da söyledim. O sayın Başbakan'ın takdiridir. Ona karışma hakkım yok" yanıtını verdi

, Latin Amerika gezisi öncesi İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi:
OLUMLU BAKMIYORUM: (MİT Müsteşarı 'ın milletvekili adaylığı için istifası) Muhalefetin eleştirilerini kabul etmek mümkün değil. Sayın Fidan'ın adaylığına olumlu bakıyor muyum sorusunu, açık sözlüyüm ben, bunu da açık sözlü olarak değerlendirmek isterim. Ben adaylığına olumlu bakmıyorum, bunu çok açık söyleyeyim.

BAŞBAKAN'IN TAKDİRİ: Sayın Başbakan'a da söyledim. Daha önce de söylediğim gibi, adaylığını kabul etmek veya onu aday olarak göstermek, o Sayın Başbakan'ın takdiridir. Ona da karışma yetkim yok, böyle bir hakkım da yok. Ancak tabii muhalefetin yani MİT'in başında olan bir kişinin milletvekili olup olamayacağına dair, takdirini de doğru bulmuyorum. O da ayrı bir yanlıştır. Her memurun nasıl belli süre içinde istifa edip, aday olma yetkisi varsa MİT'in başındaki bir insan da istifasını yapar, eğer parti kendisini aday gösterirse aday olur. Bu yargı için de geçerlidir, güvenlik teşkilatlarımız için de geçerlidir. Yani hiçbir devlet aygıtı içinde olan kurumda çalışanlara böyle bir yasak yoktur. Hepsi bu süre içinde istifa eder ve bu istifasından sonra da eğer o siyasi parti kendisini aday gösteriyorsa aday olabilir. Olay budur.

MERKEZ BANKASI'NIN KARARLARI: Doların yükselişini değerlendirmek bana ait değil. Bu Merkez Bankası'nın kabiliyetidir. Merkez Bankası yönetemiyorsa hesabını verecektir. Şu anda ben Cumhurbaşkanlığı makamındayım. İhraca dayalı bir ekonominin bizler her zaman savunucusu olduk. Ekonomi dünyada çok ters gittiği dönemlerde bizi teğet geçecek dediğimiz zamanlarda bizimle dalga geçmek isteyenler oldu.

BU NASIL BİR MANTIK?: Keynes'le Smith'i vurdurmak suretiyle bir yere varamazlar. Bakın yıllarca söyledim. Faiz ve enflasyon doğru orantılıdır. Faiz sebep enflasyon neticedir. Ama bazı arkadaşlarımızın kafasında hâlâ tam tersi var. Yahu neticeler ortada. Daha direnmenin anlamı yok. Enflasyon düşerse faizin düşürülmesini değerlendirebilir diyorlar. Bu nasıl bir mantıktır?

KOLOMB İYA'DAK İ BARIŞ

ABD ve Küba arasındaki ilişkilerin yeni boyut kazandığı süreçte Küba ziyaretinin öneminin arttığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kolombiya'da ise bu ülkede yürütülen barış görüşmeleri hakkında bilgi alma imkanını bulacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meksika'da TİKA ofisi açılacağını da vurguladı. Bölgede Türk dizilerine ilginin giderek arttığına da dikkat çeken Erdoğan, "Ziyaretim sırasında bizi, tarihimizi, kültürümüzü anlatan dizilerin İspanyolca'ya çevrilmesi konusunda bazı adımlar atacağız" diye konuştu.

20 YIL SONRA İLK ZİYARET

Latin Amerika turunda ilk olarak Kolombiya'yı ziyaret edecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10-11 Şubat'ta Küba'da, 11-12 Şubat'ta da Meksika'da olacak. Erdoğan'ın Latin Amerika ziyaretinin ayrı bir önemi daha var. Türkiye'den, 20 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı sıfatıyla bölgeye en üst düzey ziyaret gerçekleştiriliyor. Ayrıca Küba ziyareti de merakla beklenen Erdoğan, sağlık durumu el vermesi durumunda Küba'nın efsanevi Devlet Başkanı Fidel Castro ile bir görüşme gerçekleştirecek. Ziyaretler sırasında birtakım anlaşmaların imzalanması beklenirken, Erdoğan'ın gerçekleştireceği görüşmelerle ilişkilerin daha da geliştirilmesi amaçlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Adaylığına olumlu bakmıyorum"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN