Türkiye'nin en iyi haber sitesi

de likte geri sayım

Giriş Tarihi: 10.2.2015 10:28
Bedellide askerlikte geri sayım

ten yararlanmak isteyenlerin bu şansı değerlendirmek için sadece 4 günü kaldı. Başvuru için son gün 13 Şubat Cuma.

başvurusu yapacaklar için son 4 güne girildi. Uygulamadan yaralanmak isteyenler için başvuru süresi 13 Şubat Cuma günü sona eriyor. 15 Aralık'ta başlayan lik için Şubat başı itibariyle 137 bin kişi başvuruda bulundu. Beklentinin üzerinde gerçekleşen bedelli başvurusunda sayının 150 bin ila 200 bin arasında olması bekleniyor.

3,6 MİLYAR GELİR BEKLENİYOR

Yaş sınırı ve ödenecek tutarın düşük olması nedeniyle rekor başvuru bekleniyor. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyen her bir yükümlü 18 bin TL ödüyor. Başvuru sayısının 200 bini bulması halinde 3 milyar 600 bin TL gelir elde edilecek.

MİLLİ PROJELERE KAYNAK

Bedelli askerlikten elde edilecek gelir, Savunma Sanayii Destekleme Fonu'na aktarılarak, ATAK helikopteri, ALTAY tankı, ANKA insansız hava aracı, HÜRKUŞ milli uçağı, MİLGEM gemileri gibi milli projelerin finansmanında kullanılacak. İki prototipin üretimine başlanan Altay Ana Muhabere Milli Tankı, 2017'den itibaren seri olarak üretilmeye başlanacak. Askerlerin mayın tehdidine karşı korunmasını sağlayan Kirpi Projesi'nde de 614 araçtan 473'ü kabul edildi.

İLK MİLLİ SAVAŞ GEMİSİ

İlk milli savaş gemisi olacak Milgem, Türkiye'de tasarlanıp üretildi ve ikisi donanmanın envanterine girdi. İnsansız Hava Aracı Anka ise ilk uçuşunu 2010'da yaptı. Üretim faliyetleri devam ediyor. Bir başka milli proje Hürkuş da ilk Türk tasarımı eğitim uçağı olarak 2013'te ilk uçuşunu yaptı. ATAK Projesinde de 5 helikopterin teslimatı gerçekleştirildi. 50 helikopter Türkiye'de üretilecek.

Yeni Şafak

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bedellide askerlikte geri sayım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN