Kamu görevlileri için istifa süresi bitti

7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan milletvekili genel seçimlerinde aday adayı olmak isteyen kamu görevlileri ve TSK mensupları için görevden ayrılma süresi saat 17.00’da sona erdi.

Giriş Tarihi: 10.2.2015 17:32 Güncelleme Tarihi: 10.2.2015 18:00
Kamu görevlileri için istifa süresi bitti
7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan milletvekili genel seçimlerinde kamu görevlilerinin istifa süresi sona erdi. Seçimleri kaybeden ve aday olamayan kamu görevlileri YSK seçim sonuçlarının ilanını takip eden bir ay içinde müracaat etmeleri kaydıyla eski görevlerine dönebilecek. Yüksek Mahkeme üyeleri ile Subay ve Astsubayların görevlerine geri dönüş hakkı bulunmuyor.

ANKARA'DA PEŞ PEŞE İSTİFALAR - TIKLAYIN

"ADAY OLABİLMEK İÇİN GÖREVDEN AYRILMASI GEREKENLER VE AYRILMA TARİHİ"

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının 6 Ocak 2015 tarihli ve 29228 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6 nolu kararında 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimlerinde, aday olabilmek için Kanun gereği çekilmesi veya görevlerinden ayrılması gerekenlerin çekilme veya görevlerinden ayrılma isteğinde bulunma tarihleri belirlenmiştir.

Anılan Karar gereğince, Aday olmak isteyen; Hakimler ve savcıların, Yüksek yargı organları mensuplarının, Yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanlarının, Yükseköğretim Kurulu üyelerinin, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, Kamu kurumu ve kuruluşlarının statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlilerin, Kamu idarelerinde görev yapan sözleşmeli personelin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesi kapsamındaki geçici personelin, Belediye başkanlarının, Subaylar ile astsubayların, Siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyelerinin, Belediye meclisi üyelerinin, İl genel meclisi üyelerinin, Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların, en geç 10 Şubat 2015 Salı günü saat 17.00'ye kadar 2839 sayılı Kanun'un 18. maddesi uyarınca görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları zorunlu olup, bunlar için aynı Kanun'un 19. maddesinde yer alan görevden ayrılmaya ilişkin hükümleri uygulanacaktır. Kamu görevlilerinden emeklilik dilekçesi verip aday olacakların en geç 10 Şubat 2015 Salı gününden geçerli olmak üzere emeklilik isteğini belirten dilekçelerini en geç 10 Şubat 2015 Salı günü saat 17.00'ye kadar vermeleri zorunludur. Emekli olduktan sonra aday olmak isteyen kamu görevlilerinin de yukarıda belirtilen süreler içerisinde emeklilik talebinde bulunmaları gerekmektedir. Anayasanın 76 ncı maddesine istinaden sürekli ve geçici işçilerin milletvekili genel seçiminde aday olabilmek için istifa etmelerine gerek bulunmamaktadır. Görevden ayrılma başvurusu yapan kamu görevlisine, dilekçenin alındığına dair bir belge verilmesi, dilekçenin kuruma geldiği tarihten itibaren de en geç on gün içinde ayrılma isteğinin kabul edildiğinin dilekçe sahibine tebliğ edilmesi gerekmektedir. Aday olmak için görevden ayrılmaya ilişkin talepler kurumu tarafından reddedilemez.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kamu görevlileri için istifa süresi bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN