Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözüm için toplumsal taban güçlendirilmeli

Başbakan Davutoğlu, en öncelikli konularından birinin Çözüm Süreci olduğunu belirtti, "Sürece destek veren tüm aktörlerin toplumsal tabanı güçlendirilmeli" dedi

Giriş Tarihi: 12.2.2015
Çözüm için toplumsal taban güçlendirilmeli
Çözüm Süreci'nin toplumsal birlik ve toplumu geleceğe hazırlamak bakımından büyük önem taşıdığını vurgulayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Desteğe yönelik toplumsal taban güçlendirilmeli" diye konuştu. TRT Haber'de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları cevaplandıran Davutoğlu şu çarpıcı değerlendirmelerde bulundu:
İRADEMİZ GÜÇLÜ: Sürece destek veren tüm aktörlerin toplumsal tabanının güçlendirilmesi gerekir. Son günlerde bu anlamda ciddi bir ivme var. Bizim tarafta çok güçlü bir irade var. Çözüm Süreci Kurulu'nu 15 günde bir topluyoruz. Burada herkesin üzerine düşeni yapması lazım. Şimdi Türkiye kamu düzeninin olduğu ve HDP milletvekilleri itibarıyla da söylüyorum, bütün milletvekillerinin her türlü görüşü açıkça serdedebildiği bir ülke. Ama 6-7 Ekim olaylarında olduğu gibi şehirlerimizde büyük bir travmaya sebebiyet verecek ortamın doğmaması önemli. Bu da silahların terk edilmesi ve bu çerçevede her şeyin hukuk içinde legalite içinde yapılıyor olmasıyla mümkün.
PARALEL'E KARŞI CİDDİ MÜCADELE VERİYORUZ: Sadece AK Parti'nin yapması gerektiği bir mücadele değildir. Paralel Yapı ve benzeri yapılanmalar devletin bütünlüğüne tehdittir. Devletin işleyişine bir tehdittir. Toplumun tüm kesimine bir tehdittir. Hem içeride hem dışarıda çok ciddi bir mücadele veriyoruz.
KILIÇDAROĞLU TAHRİK ÜRETİYOR: Ben o paketin her cümlesini biliyorum. Bizzat ilgilendim. Düzenlemelerin hepsini tek tek ele aldık. Avrupa'da Amerika'da hepsinin örnekleri var. Kılıçdaroğlu, kendine güveniyorsan halkı sandığa çağır. Sen gençleri, halkı direnmeye sokağa çağırırsan 27 Mayıs öncesini hatırlatırız. Kılıçdaroğlu fikir değil hakaret, şiddet, tahrik üretiyor. Fikir üretse de dinlesek keşke.
BAŞKANLIK SİSTEMİ ELE ALINABİLİR: Özgürlükçü, insan haklarına dayalı, milli mutabakatı yansıtan, toplumun temel hassasiyetlerini gözeten bir anayasa içinde tabii ki Başkanlık sistemi ele alınabilir. Başkanlık sistemi objektif ve sivil anayasanın unsuru olarak ele alınmalı.

'SİZ BU TOPRAKLARIN ASLİ ÇOCUKLARISINIZ'
Başbakan Davutoğlu, gayrimüslim azınlık temsilcileri ve kanaat önderleri ile Ankara Palas'ta yemekte bir araya geldi. 12 yılda dışlanmışlık, ötekileştirme ve tehdidin sona erdiğini vurgulayan Davutoğlu, "Bu masa yeni Türkiye'nin, yeni Balkanlar'ın, yeni Kafkaslar'ın inşa edileceği masadır. Azınlık kavramı Lozan'da olabilir ama sosyal hayatta ortadan kaldırmaya kararlıyız. Siz bu toprakların asli çocuklarısınız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm için toplumsal taban güçlendirilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN