Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaş, "ulaşılabilir ve inançlara saygılı" milletvekili istiyor

ARGETUS Araştırma Grubu'nca, 2015 seçimlerine yönelik, "halkın istediği milletvekilinin temel özellikleri"ni belirlemek amacıyla ülke genelinde 3 bin 518 kişiyle yapılan anketin sonuçları açıklandı. Sonuçları ilahiyatçı ve sosyolog Erol Erdoğan değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 12.2.2015 12:39 Güncelleme Tarihi: 12.2.2015 13:04
Vatandaş, ulaşılabilir ve inançlara saygılı milletvekili istiyor
ARGETUS Araştırma Grubu'nca, "halkın istediği milletvekilinin temel özellikleri"ni belirlemek amacıyla yapılan ankete göre, seçmenin yüzde 74'ü milletvekilinin, vatandaş tarafından arandığında telefon veya e-maille arayana dönüş yapmasını, yüzde 73,5'i, dini inanışlara saygılı olmasını istiyor.

"Halkın istediği milletvekilinin temel özellikleri nelerdir?" sorusuna cevap bulmak amacıyla telefon yoluyla yapılan ankette, 3 bin 518 katılımcıya, "mizah, moda, kıyafet seçimi, zenginlik-fakirlik, gençlik-tecrübe, teşkilat ve seçmenle ilişkiler"le ilgili sorular yöneltildi.

Verilere göre, "milletvekillerinin mizah ve espri yapıp yapmaması"na yönelik soruya, ankete katılanların yüzde 48,8'i, "milletvekili yeri gelince mizah yapmalı", yüzde 39,4'ü "ciddi olmalı, komiklik ve mizah vekile uymaz", yüzde 11,8'i "milletvekili kesinlikle esprili olmalı" cevabını verdi.

Katılımcıların yüzde 74'ü, "milletvekili vatandaş tarafından arandığında telefon veya e-maille arayana dönüş yapmalı" derken, yüzde 26'lık kesim ise "Ulaşmamız şart değil. Milletvekili çalışsın yeter" diye cevap verdi.

"Sade giyinmeli, inançlara saygılı ve liyakatlı olmalı"

"Milletvekilinin giyim, kuşamı nasıl olmalı?" sorusuna cevap verenlerden "modanın önemi yok, sade giyinsin" diyenlerin oranı yüzde 84,80, "modayı önemseyenler"in oranı yüzde 9,9, "milletvekilinin zaman zaman yöresel kıyafetler giymesini isteyenler"in oranı da yüzde 5,3 oldu.

Sonuçlara göre seçmenin yüzde 73,5'i milletvekilinin dini inanışlara saygılı, 15,3'ü laik, 11,2'si ise dindar olmasını istedi. Milletvekilinin "zenginliği"ne ilişkin, katılımcıların yüzde 84'ü "zengin ya da fakir fark etmez", yüzde 10,7'si "cömert olmalı", yüzde 5,3'ü de "milletvekili zengin olmalı" görüşünü bildirdi.

Diğer verilere göre, "milletvekili vaktini halkı içinde geçirmeli" diyenler yüzde 62,4, "TBMM'de geçirsin" diyenler yüzde 37,6, "milletvekilliğinde yaşın önemi yok, liyakatli olmalı" yüzde 50,9, "genç ve bilgili olmalı" yüzde 34,9, "tecrübeli olmalı" diyenlerin oranı da yüzde 14,2 oldu."Vatandaş kendisi gibi yaşayan ve düşünen milletvekili istiyor"

Sonuçları değerlendiren İlahiyatçı ve Sosyolog Erol Erdoğan, vatandaşın kendisi gibi yaşayan ve düşünen milletvekili istediğini belirtti.

Seçmenin kendisi gibi olmayandan da saygınlık beklediğini aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

"Seçmen milletvekilliğini 'seçkin, elit bir makam' olarak görmüyor. Elitizm siyasetin en büyük düşmanı. Milletvekili başarılı da olsa seçkinci davranmaya başladığı andan itibaren vatandaşın gönlünden düşüyor. Türkiye'de halkın çok sevdiği liderlerin ortak özelliği, doğal ve samimi olmalarıdır. Menderes, Erbakan, Özal ve Tayyip Erdoğan'ı, millete sevdiren onların mütevazı ve halk tipi refleksleridir. Bülent Ecevit zaman zaman bu çizgiyi yakalamışsa da solun halka tepeden bakan karakterinden kendini kurtaramadı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaş, "ulaşılabilir ve inançlara saygılı" milletvekili istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN