Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Gülen'i tanımıyoruz" dediler ama savundular

Gülen'i tanımıyoruz dediler ama savundular
Emniyet'teki Paralel Yapı'ya yönelik "yasa dışı dinleme ve casusluk" iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 21 polise tek tek "Fethullah Gülen'i tanır mısın? Gülen'in liderliğini yaptığı örgütlü yapının içinde yer aldın mı? Gülen'den talimat aldın mı" soruları yöneltildi. Paralel polisler Gülen'i sadece medyadan tanıdıklarını söyledi ama bir yandan da Gülen'in hiçbir eylem veya faaliyetinin yasadışı olduğu konusunda verilmiş bir mahkeme kararı olmadığını belirterek avukatlığına soyundu.

'İMHA TALİMATI' BAŞKOMİSERDEN
Bu arada 22 Temmuz'daki ilk operasyonda gözaltına alındıktan sonra savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılan emniyet mensubu M.S.'nin, daha sonra kendiliğinden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek ifade verdiği anlaşıldı. M.S. ifadesinde, Başkomiser Mehmet Işık'ın 18 Aralık 2013'te dinlemelerin tamamının imha edilmesi talimatını verdiğini anlattı. Savcılık da M.S.'nin ifadelerini dikkate alarak şüpheli polislere sorular yöneltti. Emniyetteki bilgisayarlarda log (kullanıcı) kayıtlarının silinmesi emrinin kim veya kimler tarafından alındığı ve silme işleminden kimlerin haberi olduğu sorusuna yanıt veren Başkomiser Mehmet Işık, M.S.'nin iftira attığını öne sürdü. Aynı soruşturma kapsamında daha önce de 2 kez gözaltına alınan ancak serbest bırakılan Işık, suçlamalara cevap vermek yerine, görevi sırasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan takdirname aldığını söyledi. Diğer şüpheli polisler de dinlemelerin savcı talimatı ve hakim kararıyla yapıldığını belirterek, sorumlulukları olmadıklarını savundu.

YILDIRIM VE ERGİN DE DİNLENMİŞ
Öte yandan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yaptığı görüşmelerin yanı sıra, eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in de BDP milletvekili Pervin Buldan'la konuşmasının dinlenip kayıt altına alındığı ortaya çıktı. İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım ile eski Ulaştırma Bakanı ve şu anki Cumhurbaşkanı Danışmanı Binalı Yıldırım arasındaki telefon görüşmelerinin de kayıt altına alındığı belirtildi. 21 polisin, İstanbul 5. Sulh Ceza Hâkimliği'ndeki sorguları devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Gülen'i tanımıyoruz" dediler ama savundular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN