Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'de yeni kriz! Şimdi de 1,3,5 tepkisi

Genel Merkez, İzmir'de her iki bölgenin 1., 3, ve 5. sıralarını kontenjan olarak ayırınca örgütün, sevinci kursağında kaldı.

Giriş Tarihi: 16.2.2015 15:38
CHP'de yeni kriz! Şimdi de 1,3,5 tepkisi
CHP Parti Meclisi'nde (PM) alınan karara göre İzmir'de milletvekili aday listesinin 1., 3. ve 5. sıralarına konacak isimleri Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu belirleyecek, diğer sıralara hakim denetiminde yapılacak önseçimden çıkacak adaylar yerleşecek. Her iki bölgede 3'er kontenjan, İzmir örgütünde gerginlik yarattı.
Partililer, seçilecek sıralara ithal adayların konacağını, örgüt emekçilerinin garanti olmayan sıralar için yarışacağını öne sürdü. İlçe başkanları altı kontenjanı dörde düşürmek için tepkilerini örgütlemeye hazırlanıyor. Genel Merkez, İzmir'de iki bölgenin ilk sırasına kadın aday koyacağını açıkladı. Parti kulislerinde bu iki ismin ekonomiden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey olacağı iddia edildi.
"ADİL DEĞİL"
CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, merkez yoklaması ile listeye girecek adayların üç büyük kente dağıtılmasının adil olmadığını vurguladı.
"KARAR OLUMLU"
CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter, PM'den çıkan kararı olumlu bulduğunu belirterek, şöyle konuştu: "CHP olarak 22 yıldır yapmadığımız hakim gözetiminde önseçim çalışması, PM'den bence çok olumlu bir şekilde çıkmıştır. Tabiki farklı şeyler düşünen arkadaşlarımız olabilir ama zaten benim ilk günden beri koyduğum hedef her iki bölgeden 8-8 toplam 16 milletvekili çıkarmaktı. Bunun altısını Genel Merkez atayacak. 10'u da önseçimden çıkacak. Önseçime hepimizin çok ihtiyacı vardı."
"İZMİR KONTENJANLAR KALESİ
Milletvekili aday adayı olan eski İzmir İl Başkanı Tacettin Bayır, hakim gözetiminde önseçimin örgütte heyecan yarattığını ancak üçer kontenjanın moralleri bozduğunu belirtti.
"ÇOK OLDU, YANLIŞ OLDU"
Güzelbahçe eski İlçe Başkanı olan ve milletvekili aday adaylığını açıklayan Ednan Arslan, kontenjanların İzmirli olmama durumuna dikkat çekerek, tepkisini şu sözlerle ifade etti: "1,3,5 kararı yanlış oldu ve çok oldu. Her iki bölgede iki kontenjan yeterdi. Biri seçilecek, diğeri sürükleyecek yere konmalıydı. Doğru bir karar değil. Hakimli önseçim kararı doğrudur. Ancak 150 kişinin yarışacağı bir yerde sadece 2., 4. ve 6. Sıraların bırakılması örgütte gerginliği artırabilir. Genel Merkez, garanti yere kontenjan koyuyor. Üstelik kontenjanlar İzmirli olmayacak. Garanti olan yere İzmirli olmayanları yazacaksınız, garanti olmayan yerler için İzmirliler yarışacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de yeni kriz! Şimdi de 1,3,5 tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN