Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu: Özgecan hepimizin canıydı

Giriş Tarihi: 17.2.2015
Davutoğlu: Özgecan hepimizin canıydı

Mersin'de vahşice katledilen Özgecan Aslan için "hepimizin canıydı" diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, kadına yönelik şiddet konusunda yeni bir eylem planı hazırlanacağını söyledi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kadına yönelik şiddet konusunda yeni bir eylem planı hazırlanacağını belirterek, Özgecan Aslan'ın katledilmesine ilişkin "O gün sadece Özgecan değil, insanlık vicdani katledildi. Bir ortak bilinç ortaya çıktı ve böylece birçok kadına hayat bağışlamış oldu. Özgecan hepimizin canıydı" dedi. Dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bir ilk gerçekleşti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yerine açıklamayı Pakistan'a gitmek üzere Esenboğa Havaalanı'na geçen Başbakan Davutoğlu yaptı. Davutoğlu şunları söyledi.
İNSANLIK VİCDANI KATLEDİLDİ: Kaybettiğimiz Özgecan Aslan'ın nezdinde kadına şiddet konusu toplantıda gündeme geldi. Hiçbir değerin kabul etmeyeceği vahşice, barbarca bir saldırı var. O gün sadece Özgecan değil insanlık vicdanı katledildi. Toplumda bir duyarlılık oluştu. Özgecan'ın ölümüyle ortaya çıkan bu ortak bilinçle belki de pek çok kadının hayatı kurtulacak.
EN SERT CEZAYI HAK EDİYOR: Bu öylesine bir vahşet ki, yaşadığımız travma öyle büyük ki, bu konuda hiçbir ceza böyle bir suçun karşılığı değil. O açıdan bu infiali hepimiz paylaşıyoruz. Türk yargısının vereceği ceza en şiddetli ceza olacaktır. Biz son dönemde yaptığımız değişikliklerle cinsel içerikli ve taciz suçlarıyla ilgili cezaları arttırdık. Burada, ağırlaştırılmış müebbet hapis, hiçbir iyi hal vesaire gibi indirime tabi olmayacak şekilde, hücre hapsi de dahil olmak üzere ciddi bir ceza söz konusu. Kamuoyunda değişik görüşler beyan edilebilir ancak bugünkü hukuki altyapıda, hukuki çerçevede en sert cezayı bu saldırganların hak ettiğine inanıyoruz.
YENİ EYLEM PLANI ÇIKARACAĞIZ: Kadına yönelik şiddet konusunda etki analizi yapılmasını kararlaştırdık, 2015-2019 arasında yeni bir eylem planı çıkaracağız. Bu konuda bir seferberlik başlatacağız. Bir kez daha acılı ailemize taziyelerimi sunuyorum ve onurlu, vakur duruşları için 70 milyon adına teşekkür ediyorum.
BEDELLİDE 3.7 MİLYARLIK GELİR: 203 bin 804 kişi bedelliden yararlandı, 3 milyar 668 milyon 832 bin liralık bedel ödendi.
İÇ GÜVENLİK PAKETİ : Güvenliğin olmadığı yerde özgürlüğün de olmadığın Suriye'de, Ukrayna'da görüyoruz. Molotof kokteyli bir özgürlük değildir. Muhalefete daha önce 'varsa bir öneriniz getirin' dedim, şimdiye kadar da bir öneri gelmedi. Türkiye'yi kaosa sürüklemek gibi bir plan varsa, AK Parti buna boyun eğmez.
ÇÖZÜM SÜRECİ: Hala silah üzerinden çözüm üretileceğini düşünenler, çözüm sürecinde samimi olamazlar. Silahı da içine alacak bir çözüm süreci düşünülüyorsa, burada samimiyetten bahsedilemez. Sosyal ortam hazırdır, bunun gereğini yapmak için herkes gerekli adımları atmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Özgecan hepimizin canıydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN