Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İdam cezası hangi ülkelerde var Türkiye'ye de gelir mi? İşte cevabı

Özgecan cinayetinin ardından tartışma konusu haline gelen idam cezası hakkında Bakan Bozkır açıklama yaptı. İşte idam cezasının uygulandığı ülkeler...

Giriş Tarihi: 17.2.2015 16:04
İdam cezası hangi ülkelerde var Türkiye'ye de gelir mi? İşte cevabı
Bakan idam cezası ile ilgili noktayı koydu

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Mersin'de Özgecan'ın vahşice katledilmesinden sonra gündeme gelen idam cezasıyla ilgili olarak, idam cezasının geri getirilmesinin gündemlerinde olmadığını ve müebbet cezasının idam cezasından daha etkili bir yöntem olduğunu söyledi.

Bilkent'te düzenlenen, Mesleki Eğitimin Kalitesinin ve Gençlerin Mesleki Becerilerinin Geliştirilmesi Projesi açılış toplantısına katılan AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, idam cezası tartışmalarıyla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Özgecan cinayetinden sonra idam cezasıyla ilgili yaşanan tartışmaları Bakanlar Kurulu'nda ele aldıklarını sözlerine ekleyen Bozkır, "AB Bakanı olarak düşüncemi açıkladım. İdam cezası 2000 yılında kaldırıldı. 2004 yılında da tüm mevzuatımızdan, Anayasamızdan çıkartıldı. AB sürecinin önemli bir unsurudur. AB ilkelerinde uygulanmamaktadır. Ağırlaştırılmış müebbet cezası uygulanmaktadır. Bence idam cezasından daha etkili bir yöntemdir. Buda 36 yıla tekabüldür" dedi.
Bakan Bozkır, bu konuda son olarak idam cezasının geri getirilmesinin gündemde olmadığını söyledi.


Tecavüzün en yaygın olduğu ülkeler, aynı zamanda idam cezasının da en yaygın uygulandığı ülkeler

AK Parti hükumetinden bazı eski ve yeni bakanların, Mersin'in Tarsus İlçesi'nde hunharca cinayete kurban giden Çağ Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın katil zanlıları ve bu tür diğer suçlar için idam cezasının geri getirilmesini seslendirmesi, dünyada tecavüz suçuyla idam cezası arasında nasıl bir bağlantı olduğu sorusunu gündeme getirdi.Uluslararası Af Örgütü'nün rakamlarına göre, 2012 yılında dünya çapında 1923 idam cezası verildi.

İdam cezasının en fazla uygulandığı ülkelerin başında Çin, ABD, Pakistan, Afganistan, Hindistan, Ortadoğu ve Arap Yarımadası ülkeleri ile Afrika ülkeleri geliyor.Sadece Çin'de uygulanan idam sayısı bütün dünya ülkelerinin toplamını aşıyor. Buna karşılık, dünyada kadınların statüsü üzerine en ayrıntılı çalışmaları yapan Woman Stats Project'in 2011 rakamlarına göre, dünyada tecavüzün en yaygın olduğu ülkelerin başında, yani birinci grupta ortalama her 100 bin kadından 60'ının tecavüze uğradığı Afganistan, Hindistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Yemen, Irak, Suriye, Ürdün, İran, Sudan ve diğer Afrika ülkeleri geliyor.Sayılan ülkeler aynı zamanda Çin ve ABD dışında idam cezasının en yaygın olarak uygulandığı ülkeler. Woman Stats Project'e göre tecavüz ortalamasında ikinci grubu Çin, Vietnam, Laos, Tayvan, Güney Kore, Tayland gibi ülkeler oluşturuyor.Ancak başta Çin olmak üzere, bu ülkeler idam cezasının yine en fazla uygulandığı ülkeler arasında sıralanıyor.Nihayet ABD tecavüz ortalamasında üçüncü kuşak ülkeler arasında yer almakta. Ancak aynı ABD dünyada idam cezasının en fazla uygulandığı ülkelerin arasında ön sıralarda yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdam cezası hangi ülkelerde var Türkiye'ye de gelir mi? İşte cevabı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN