Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İdam ve hadım etme cezaları tartışılmalı'

Giriş Tarihi: 17.2.2015
'İdam ve hadım etme cezaları tartışılmalı'
Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesine siyasetten de tepki gelirken idam tartışmaları da yeniden gündeme geldi. AK Parti idam cezasının tartışılmasını isterken muhalefet bu fikre karşı çıktı:
TBMM Başkanı Cemil Çiçek: Bu olayda vatandaşın beklentisi idam. İdamla ilgili bir ceza uygulanmadığı sürece bu infiali tam karşılamak mümkün olmuyor. Tabiatı ile bu konuyu tartışırken Türkiye'nin bir kısım uluslararası taahhütleri de var. Ne imar, ne vergi affı yapılmalı. En tehlikeli olan da ceza afları. Adalete olan güveni zedeliyor.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: İnsanoğlu 'eşref-i mahlûkat' olarak yaratılmış. Yaratılanların en şereflisi ama aynı zamanda bir tabir bir ibare daha geçiyor: 'Belhu madal', hayvandan da daha aşağı noktaya gelebiliyor. Burada her ikisinin de örneğini görmüş bulunuyoruz. Bu konuların gerek STK'larca gerekse kamuoyunda tartışılması yanlış değil.
Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya: Özgecan Aslan'ın muhatap olduğu cinsel şiddet ve vahşice öldürülmesi, insanlığa düşülmüş ağır bir lekedir. Hukukun mümkün kıldığı en katı cezayı katile tatbik etmek; bizleri sorumluluktan kurtarmaz. Ağır travmalardan ders çıkarmak ve sistemi buna göre düzeltmek; vicdanın, aklın ve bilimin gereğidir. Kadına karşı şiddete ve vahşete dayalı öldürmelerde idam cezası, ölümle sonuçlanmayan cinsel şiddette niteliğe göre süreli veya sürekli olarak erkeklik gücünü yok etme cezası seçenekleri yeniden tartışılmalıdır. Aksi takdirde cezalar, çoğu kez ödüle dönüşmektedir.
Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Binali Yıldırım: Bu ve buna benzer cinayetlerin sonuçsuz kalmaması için idam cezasının geri gelmesi, toplumda geniş anlamda tartışılmalı. Belirli konularla sınırlı olmak üzere gündeme gelmesinde fayda olduğunu düşünüyoruz.
AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır: Kadına ve çocuğa yönelik bu tür suçlarda infaz kanununda değişiklik yapılabilmesi konusu kamuoyunda tartışılmalı ve referanduma götürülmeli. Bu sadece kadınların değil erkeklerin de sorunu.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık: Kişiye karşı, cana karşı yapılan ölümlerde, bu tarz cinsel saldırılarda tecavüzlerde, pedofili hastası, cani insanlara karşı bu mutlaka konuşulmalı diye düşünüyorum.
MHP Milletvekili Faruk Bal: Benim de kızım var, öyle bir ceza olması lazım ki benim kızıma böyle bir vahşi fiili işlemeye kimse cesaret edemesin. Bu olaya 'vahşi' kelimesi tam olarak kifayet etmemektedir. İnsanlık değerlerinden yoksun, hayvanlığa bile yakışmayacak kadar ağır bir cinayettir. Suç doğmadan önce suç ortamını ortadan kaldırmak lazım.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu: Özgecan'ın canavarca katledilmesi hepimizi şoke etti. Herkes bir şeyler söylemeye, tepki vermeye çalışıyor. En doğu sözü yıllar önce Rakel Dink söylemişti: Bir bebekten katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılamaz kardeşlerim.
CHP Grup Başkanvekili Levent Gök: İdam tartışmalarını tekrar yapmak yersizdir, yanlıştır. Önemli olan adaletin sağlanmasıdır.
CHP Milletvekili Ali Haydar Öner: İdam olabilir ama hadımlık cezası zihnimde yer almıyor. Cezalar intikamcı duygularla değil, caydırıcı özellikleri dikkate alınarak uygulanmalı.
Anadolu Partisi Genel Başkanı Emine Ülker Tarhan: İdam cezasına karşıyım ama artık bıçak kemiğe öyle dayandı ki böyle bir vahşet karşısında idam cezası uygulansa bir itiraz olmazdı.
HDP Milletvekili Selma Irmak: Kadınlar her yerde aynı sorunları yaşıyor. Bunun aması, bahanesi kalmadı artık. Kadınların kendini savunma anlayışı geliştirilmeli, gerekiyorsa, artık kadınlar kendi öz savunmasını geliştirmeli.
HDP Milletvekili Hasip Kaplan: 2000'de kaldırıldı, daha sonra AB süreciyle ilgili sözleşmeler imzalandı. İdam ceza adaletinde geriye dönüşü olmayan mekanizmadır. Hadımlaştırma olayı çok ilkel bir tartışma. Ne hadım, ne idam, adalet istiyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İdam ve hadım etme cezaları tartışılmalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN