Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pamuk 'da cilere tek laf etmedi

Geçtiğimiz günlerde Fransız haber ajansı AFP’ye verdiği röportajda Türkiye’deki siyasi yönetimi yerden yere vuran yazar , ’da katıldığı fuarında ci ve yönetimine karşı tek bir kelime etmedi.

Giriş Tarihi: 17.2.2015 09:36 Güncelleme Tarihi: 17.2.2015 09:58
Pamuk Mısır'da darbecilere tek laf etmedi
Fransız haber ajansı AFP'ye verdiği röportajda Türkiye'de 'otoriter askerlerin dışarı itildiğini', onun yerine 'otoriter ve cı bir hükümetin' geçtiğini iddia ederek Türk hükümetini sert bir dille eleştiren , 2013 yılında seçilmiş Mursi hükümetine yaparak yönetime gelen Cuntasına, yapılan insan hakları ihlalleri ve işkencelere tek bir söz söylemedi. Yenişafak'ın haberine göre, Pamuk, Fuarı'nda katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, yine Türk tarihindeki darbelerden bahsederken, 'daki darbeyi yok saydı.

ŞÖHRET NOBEL'LE GELDİ
Türkiye karşıtı yayınları ile bilinen Mısır gazetesi El-Şuruk'da yer alan habere göre Pamuk, 14 Şubat'ta davetli olarak katıldığı Kahire kitap fuarının açılış konuşmasında dünya çapındaki şöhretini 2006 yılında aldığı Nobel ödülü ile kazandığını ifade ederek şunları kaydetti: "Türkiye'de meydana gelen çok sayıda darbe roman ve hikâyelerin yazımında yaratıcılığı olumsuz etkiledi. Okuma yazma oranında eksiklikler sebebiyle edebi hayatın gelişimi durdu" dedi.

DARBENİN BAŞKENTİNDE

Mısır'da demokrasi ile seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yönetimine 3 Temmuz 2013 tarihinde Genelkurmay Başkanı Abdülfettah es-Sisi tarafından askeri darbe yapılmıştı. Darbenin başkentinde Türk yönetimine sert eleştirilerde bulunan Pamuk, Mısır yönetimi hakkında en ufak bir eleştiri yöneltmedi.

OTORİTER İSLAM İDDİASI

AFP'ye röportaj veren Orhan Pamuk, AK Parti'nin demokrasinin olmazsa olmazı kuvvetler dengesini yerle bir ettiğini savunarak, "Türkiye, sadece seçimlerin yapıldığı fakat insan haklarına saygının, ifade özgürlüğünün her gün ihlal edildiği bir demokrasi" şeklinde konuşmuştu. Türkiye'de 'otoriter askerlerin dışarı itildiğini', onun yerine 'otoriter ve İslamcı bir hükümetin' geçtiğini iddia eden Pamuk, siyasal İslam'ın gizeminin yolsuzluk suçlamalarının inandırıcılığından dolayı kaybolduğunu öne sürdü.

Yenişafak

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pamuk Mısır'da darbecilere tek laf etmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN