Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bitmeyen isyan

Mersin'de vahşice öldürülen Özgecan Aslan için yurdun dört bir yanında "Kadına şiddete hayır" protestoları yapıldı. Genç kızın ismi birçok ilde park, meydan ve caddelere verilerek yaşatılacak

Giriş Tarihi: 18.2.2015
Bitmeyen isyan
Mersin'in Tarsus ilçesinde vahşice öldürülen Özgecan Aslan için Mersin başta olmak üzere yurdun dört bir yanında eylem yapıldı. 350 kişilik bir grup, Mersin- Adana karayolunda eylem yaptı. Bitlis'in Tatvan ilçesinde de 2 bin kişi meşaleli ve tabutlu yürüyüş yaptı. İzmir'in Konak Meydanı'nda toplanan farklı gruplar da Özgecan Aslan'ın öldürülmesine tepki gösterdi. Çanakkale'de üniversite öğrencileri tiyatro gösterisiyle kadına şiddeti kınadı. Diyarbakır'da bir grup berber başlarına peruk takarak kadına şiddeti protesto etti. Erzurum İmam Hatip Mezun ve Mensupları Derneği Kadın Platformu kar yağışı altında eylem yaptı. Parlamento Muhabirleri Derneği Meclis'te, Anadolu Kadın Hareketi üyeleri ise Meclis'in önünde vahşi olayı kınadı. Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki protesto sırasında katil zanlısına ait fotoğraf benzin dökülerek yakıldı. Artvin, Düzce, Amasya, Bilecik, Manisa, Muğla, Denizli, Antalya, Sivas, Çorum, Balıkesir ve Giresun'da da protesto edildi. Özgecan Aslan'ın eğitim gördüğü Çağ Üniversitesi'nden öğrenci ve öğretmenler, anne Songül ve baba Mehmet Aslan'a taziye ziyaretinde bulundu. Taziye sırasında bazı öğrenci ve öğretmenler fenalaştı, astım hastası olduğu öğrenilen bir kız öğrenci bayıldı. Aslan ailesi Nihat Doğan'ın attığı tweet'e tepki gösterirken bir grup avukat şarkıcı hakkında suç duyurusu yaptı. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu aileyi arayarak başsağlığı dilerken, ABD Ankara Büyükelçiliği cinayeti kınadı.

ADI YAŞATILACAK

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise Özgecan'ın adına bir anıt yaptırmayı düşündüklerini söyledi. Kocamaz ayrıca toplu taşıma araçlarına bir merkezden takip edilen kamera sistemi ve alarm sistemi kuracaklarını söyledi. Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Beylediyesi genç kızın ismini parka ve caddeye vereceklerini açıkladı. İstanbul Beyoğlu Belediyesi Sütlüce semt konağına "Özgecan Aslan" ismini verdi. Sivas'ta Hanımlar Kültür Merkezi'ne genç kızın ismi verilecek. Öte yandan Çağ Üniversitesi ve Şanlıurfa Barosu Kadın Hakları Komisyonu cinayetin yargı sürecine müdahil olacaklarını açıkladı.

HALKIN YÜZDE 81'İ İDAM İSTİYOR
ahaber'de yayımlanan % 100 Siyaset'te MAK Danışmanlık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, "İdam geri dönmeli mi?" anketinin sonuçlarını paylaştı. Kulat "Toplumun yüzde 77'lik kesimi 'Bu tür suçlar için idam verilmeli' diyor. Yüzde 17'lik kesim 'İdam getirilmemeli' diyor. Kalan yüzde 6'lık kesim kararsız kaldı. Oranları dağıttığımızda yüzde 81 'Evet', yüzde 19 'Hayır' çıkıyor" dedi.

'BU SOYADINDAN UTANIYORUZ'
Ahmet Suphi Altındöken'in amcası Behzat Altındöken yeğeniyle ilgili şunları söyledi: "Babasını iki defa bıçakladı, annesini her gün dövüyordu. Bu soyadını taşımaktan utanıyoruz. Bizim kızımızın da başkasının kızının da başına gelse aynı şey. Soyadımı değiştirmeyi düşünüyorum ama değiştirince ne olacak" dedi.

EVLENDİĞİM GÜNE LANET OLSUN'
Ahmet Suphi Altındöken'in 5 yıllık eşi Neslihan Altındöken (26) ise şöyle konuştu: "Boşanmak istedim, tehdit edince talebimi geri çektim. En ağır cezaya çarptırılsın. Ona kesinlikle üzülmüyorum, çünkü hem Özgecan'ın hayatını, hem de bizim hayatımızı bitirdi. Onunla evlendiğim güne lanet olsun."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitmeyen isyan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN