Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gümrüklerde yakalanan yakalana…

Kaçak ve yasaklı ürünlere gümrükler geçit vermiyor. Bu yılın ilk ayında yakalananlar arasında en fazla değere sahip madde uyuşturucu maddeler oldu.

Giriş Tarihi: 18.2.2015 15:03
Gümrüklerde yakalanan yakalana…
Gümrük denetimlerinden çarpıcı detaylar gün yüzüne çıktı. Kaçak ve yasaklı madde aramalarında en fazla değere sahip madde uyuşturucular oldu.
Gümrüklerden ülkeye kaçak ve yasa dışı madde sokmaya çalışan kişiler bir bir yakalanıyor. Bu yılın sadece ilk ayında yasa dışı yollarla satılmak üzere getirilmek istenen 13 milyon 68 bin lira değerinde uyuşturucu madde yakalandı. Bu maddeler arasında 90 kilo eroin, 39 kilo ekstazi ve 7 kilo kokain zehirleri bulunuyor.

2014 yılının Ocak ayında ise bu rakam daha 53 milyon 572 bin lirayı bulmuştu. Geçen yıl gümrüklerde 181 milyon 241 bin lira değerinde uyuşturucu madde yakalanmıştı. Bu maddelerden en fazla bin 189 kilo ile eroin, 201 kilo ile sentetik esrar, 198 kilo ile ekstazi ve 133 kiloyla kokain yakalanmıştı.

4 MİLYONLUK TÜTÜN VE ALKOL

Gümrüklerde yakalanan kaçak ve yasa dışı maddeler arasında çeşitli eşyalar, araçlar, tütün ve alkol gibi maddeler bulunuyor. Ocak ayında 5 milyon TL değerinde çeşitli eşyalar, 4 milyon değerinde araçlar ve yine yaklaşık 4 milyon değerinde tütün ve alkol yakalandı.

1 AYDA 293 KAÇAK

Bu yılın ilk ayında dikkat çeken bir veri de yakalanan kaçak göçmen sayısı oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre sadece Ocak ayında 293 kaçak göçmen yakalandı. Bu rakamın 2010, 2011 ve 2012 yıllarında tüm yıl boyunca yakalanan kaçak sayısından fazla olması dikkat çekti.

Kaynak: Türkiye
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gümrüklerde yakalanan yakalana…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN