Bakan İslam: İyi hal indirimi yapılmamalı

Giriş Tarihi: 20.2.2015 11:32 Güncelleme Tarihi: 20.2.2015 14:09
Bakan İslam: İyi hal indirimi yapılmamalı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, şiddet uygulayanlara iyi hal indirimi konusunda, hakimlerin takdir yetkilerini failden yana kullanmamaları gerektiğini söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı , Anadolu Ajansı (AA) Editör Masasına konuk oldu. Bakan İslam, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor, bakanlığının faaliyetlerine dair değerlendirmelerde bulundu.

İslam, şiddet uygulayanlara iyi hal indirimi tartışmalarına ilişkin, "Bu cezanın künhüne ait bir sorun değil, yargılama süreciyle alakalı bir sorun. Tamamen hakimin takdir yetkisindedir. Yargı bağımsız olduğu için bu konuda bizim şu olsun, bu olsun deme hakkımız yok. Ama dileğimi söyleyebilirim. Bu konularda hakimlerin takdir yetkilerini asla failden yana kullanmamaları gerektiğini düşünüyorum. Kişisel bakışım bu şekilde.'' şeklinde konuştu.

Savcıdan Özgecan Aslan'ın katillerine en ağır ceza talebi

Bakan İslam, ''Doğrudan fail ile alakalı araştırmalar yapmaya karar verdik. Şiddet uygulayan, uygulamayan kişilerin niteliklerine bakmayı düşünüyoruz. Hangi prototip şiddet uyguluyor, hangi profil uygulamıyor? Bu ikisi arasındaki farkı bulabilirsek, farkındalık çalışmalarında neye yöneleceğiz bunu da tespit etmemiz mümkün olabilecek. Bundan sonraki araştırmaları bu yöne doğru evirmeyi düşünüyoruz.'' dedi.

Bakan İslam elektronik bilekliği tanıttı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan İslam: İyi hal indirimi yapılmamalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN