Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'de seçim depremi!

CHP'de merkez ataması yöntemiyle milletvekili adayı belirlenmesine karar verilen üç ilde 'ön seçim' direnişi yaşanıyor.

Giriş Tarihi: 20.2.2015 17:40 Güncelleme Tarihi: 20.2.2015 17:47
CHP'de seçim depremi!
Artvin, Trabzon ve Çanakkale örgütleri ön seçim istedi ve Genel Merkez'e baskı yapmaya başladı. Kılıçdaroğlu da değişikliği gündemine aldı. CHP Parti Meclisi geçen hafta sonu 7 Haziran seçimlerinde aday belirlenirken hangi bölgede hangi yöntemin uygulanacağına karar verdi. Bu kapsamda Çanakkale'de delege ile ön seçim, Artvin'de merkez yoklaması ve Trabzon'da birinci sıra için kontenjan kullanılmasına karar verildi.

Ancak örgütler bu karara itiraz etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yerel seçimlerde kaybedildiği için en çok üzüldüğü illerin arasında olan Artvin'de örgüt kazan kaldırdı. Ön seçim yapılması ve adayların tüm üyelerce belirlenmesi isteniyor. Artvin'den milletvekili olan Uğur Bayraktutan'ın da önseçime girmesi isteniyor. Bayraktutan, 2011 seçimlerinde ön seçimden çıkarak aday olmuştu.

Parti Meclisi toplantısında Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu'nun bir öneri getirmiş ve yerel seçimlerde belediye başkan adayı olan ve yıpranan isimlere kontenjan kullanılmasını istemişti. Bu öneri üzerine de Trabzon için birinci sıra adayın kontenjandan belirlenmesine karar verildi. Bu karar Trabzon örgütünü kızdırdı ve önseçim yapılması yönündeki taleplerin Genel Merkez'e iletildi.

Çanakkale'de partili tüm üyelerle ön seçim yapılmasını isteyen örgütün bu talepleri Kılıçdaroğlu'na ulaştı. Parti Meclisi ve MYK'dan revizyon yetkisi alan Kılıçdaroğlu'nun buralarda nasıl bir yöntem izleneceği konusunda karar vermesi bekleniyor.

Ankara'da ise ön seçim yapılacak ancak 1-3-5-7 sıralara kontenjan ataması yapılacak. Bu sıralamanın da değiştirilmesi talep ediliyor.

Kaynak: Milliyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de seçim depremi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN