Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suheyb Öğüt gördüğü ayrımcılığı anlattı

Aktüel Dergisi yazarı Suheyb Öğüt bugünkü köşesinde, doktora sürecinde maruz kaldığı ideolojik tutumları kaleme aldı.

Giriş Tarihi: 20.2.2015 11:23 Güncelleme Tarihi: 20.2.2015 11:32
Suheyb Öğüt gördüğü ayrımcılığı anlattı
Mimar Sinan Güzel Sanatlara Üniversitesi'nin Sosyoloji bölümünde doktora bölümünde son beş senedir çalışmalarını yürüten Öğüt, gördüğü ayrımcı tavırlar neticesinde doktora programından ayrılmak zorunda kaldığını belirtiyor.

Öğüt yazısında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin Sosyoloji bölümünün akademik kadrosunda yer alan ve kendisinin tez yöneticiliğini yapan Doç. Dr Sibel Yardımcı'nın, kendisine elektronik posta yoluyla tez yöneticiliğinden istifa ettiğini haber verdiği ifade ediliyor. Yardımcı'nın gerekçesi ise, Charlie Hobdo katliamı hakkında blogundan paylaştığı bir yazıdan hareketle Öğüt'ün "seküler hayat tarzına düşman" olduğuna, tezinin de bu minvalde kaleme alındığına kanaat getirmiş olması.

Doç. Dr Sibel Yardımcı'nın, jürisinden çekilen üçünc�� akademisyen olduğunu dile getiren Öğüt, üniversitelerde seküler bir apartheidın, Müslüman ırkçısı bir ideolojinin hüküm sürdüğünün bu vesile ile aşikar hale geldiğinin altını çiziyor. Durumu ilgili üniversitenin rektörlüğüne ihbar ettiğini ve gerekli hukuki sürecin başlatılması için resmi bir talepte bulunduğunu anlatan Aküel Dergisi yazarı, bundan sonraki süreçte başka öğrencilerin başına bu türden olumsuz olayların gelmemesi için mevcut bütün hukuki yollara başvuracağını vurguluyor.

SUHEYB ÖĞÜT'ÜN İLGİLİ YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suheyb Öğüt gördüğü ayrımcılığı anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN