Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüm Türkiye'de ortak isyan: Özgecan Aslan

Antalya'dan Ağrı'ya, Kütahya'dan Erzurum'a kadar Türkiye'nin dört bir yanında binlerce insan Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesi ve kadınlara yönelik şiddeti protesto için sokaklardaydı

Tüm Türkiye'de ortak isyan: Özgecan Aslan
Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesine tepkiler tüm yurtta sürüyor. Dün de yurdun dört bir yanında çoğunluğunu kadınların oluşturduğu binlerce insan, vahşi cinayeti ve kadına yönelik şiddeti protesto için sokaklardaydı.

KARA ALDIRMADAN YÜRÜDÜLER

Bartın Kadın Meclisi üyeleri, Hükümet Caddesi'nde toplanıp ellerinde meşalelerle yürüyüş yaptı. Sakarya'da da 150 kişilik grup yoğun kar yağışına rağmen Özgecan'ın katledilmesini kınamak için sessiz yürüyüş düzenledi. Çark Caddesi başında toplanan grup meşale yaktı, "Kadına Şiddet Erkeklikse Biz Erkek Değiliz", "Özgecan Aslan İsyandayız Özgecan'ı unutma unutturma" yazılı dövizler taşıdı.
Kütahya'nın Gediz ilçesinde Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Gediz Meslek Yüksekokulu'nda eğitim gören 200'e yakın öğrenci ve onlara destek veren vatandaşlar, Cumhuriyet Caddesi'nde protesto eylemi yaptı. Grup basın açıklamasının ardından dağıldı.

YÖK'TEN ÖZGECAN DÜZENLEMESİ

Antalya'da bir alışveriş merkezi, Özgecan Aslan'ın dev fotoğrafını ve siyah bir kurdeleyi 6 bin 500 metrekarelik alanda LED ışıklarla yansıtarak yaşanan olayı kınadı. Çanakkale'de de Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Şubeler Platformu'nca, Özgecan Aslan'ın katledilmesi ve kadınlara uygulanan şiddet protesto edildi.
Öte yandan YÖK Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin ardından üniversitelerde ikinci öğretim giriş çıkış saatlerinde yeni düzenleme getirdi. Buna göre, gerekirse haftasonu ders yapılacak ama ders saatleri gece geç saatlerde bitmeyecek.

AİLESİ YARDIMLARLA OKUL YAPTIRACAK
Özgecan'ın ailesi, Türkiye ve dünyadan gelen yardımları "Okul, Kadınlar ve Çocuklara Şiddetin Önlenmesine Yönelik Eğitim Amaçlı Rehabilitasyon Merkezleri" açmak için kullanmaya karar verdi. Yardım hesapları şöyle: TL Hesabı IBAN: TR18 0001 0015 6567 5372 335001 Dolar Hesabı IBAN: TR88 0001 0015 6567 5372 335002 Euro Hesabı IBAN: TR61 0001 6567 5372 335003.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüm Türkiye'de ortak isyan: Özgecan Aslan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN