Seçim öncesi dosyalar uçtu gitti

İzmir’de yaptığı ‘8 Haziran’da kirli gazetelere el koyacağız’ açıklamasıyla tepkileri üzerine çeken , kendi kirli geçmişini çabuk unuttu. 2009 yılında resmi evrakta sahtecilik suçundan hakkında dava açılan ve hapis cezasına çarptırılan Gürsel Tekin’in dosyası 1.5 yıl kadar Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde bekletilmişti.

Giriş Tarihi: 21.2.2015 17:32
Seçim öncesi dosyalar uçtu gitti
Paralel çetenin siyasi uzantısı haline gelen 'nin Genel Sekreteri , dün İzmir'de '8-9 Haziran'da gazetelere el koyacağız' diyerek basına darbe vuracaklarının işaretini vermişti. Basın camiasından ve kamuoyundan tepki alan Gürsel Tekin, daha da ileri giderek iş adamlarından da hesap soracağız dedi. Etrafa tehditler savuran Gürsel Tekin kirli geçmişini ise çabuk unuttu. Suadiye'deki bir sinemanın bulunduğu binaya verilen işletme ruhsatı nedeniyle Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 2009 yılında 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Tekin'in dosyası 1.5 yıl kadar Yargıtay'da büyük kulübçü ağabeyleri tarafından bekletilmiş ve 12 Haziran 2011 seçimlerinde milletvekilliği zırhına bürünerek davadan kurtulması hedeflenmişti.

SEÇİM ÖNCESİ DOSYALAR UÇTU GİTTİ!

Yerel mahkeme süreci tamamlanan birçok dosya Gürsel Tekin'in dosyası gibi Yargıtay'da sırasını beklerken belirlenemeyen nedenlerle nüshaları kayboldu. Eksik evrak nedeniyle dosyaların Yargıtay süreci askıya alınırken Ankara'daki birçok dosyayla ilgili Başsavcılık tarafından soruşturma başlatılarak eksik evraklar Yargıtay'a iade edildi.

O dönem Ankara Cumhuriyet Savcısı Murat Demir, ifade işlemlerinin ardından Yargıtay'dan Tekin'in çalınan dosyaları için güvenlik kameralarının görüntülerini istemiş, Yargıtay Başkanlığı'nca verilen cevapta dosyaların bulunduğu bölümle ilgili güvenlik kameralarının bulunmadığı belirtilerek her yerde kameranın olmadığı bildirilmişti. Yargıtay'dan verilen bu cevapla birlikte yüksek yargının en tepe noktasında adalet dağıtan Yargıtay ve Yargıtay arşivlerindeki güvenlik zafiyeti de netlik kazanmıştı.

Sabotaja karşı da Yargıtay arşivlerinde güvenlik kameraları bulunmadığı, buna karşı tedbirin alınmadığı ortaya çıkmıştı. Tekin'in avukatı Özlem Arslan, 2 Aralık 2010′da müvekkili Tekin'in dosyasını Yargıtay Dağıtım Bölümü'nde incelemiş, ardından dosyadan 6 evrakın eksildiği ortaya çıkmıştı. Dosyadan; Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin iddianamesinin, Tekin'in nüfus ve sabıka kaydının, mahkemedeki savunmasını içeren savunma zaptının, duruşma tutanaklarının, mahkemenin gerekçeli karar ve bilirkişi yemin zaptının kaybolduğu belirlenmişti. Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde bulunan dosyanın, evrak eksikliği gerekçesiyle temyiz incelemesi başlatılamamıştı. 11. Ceza Dairesi, kararı 12 Haziran 2011 tarihinden sonraya bırakırken, Gürsel Tekin genel seçimlerde milletvekili seçilmişti.

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAK VE SAHTECİLİK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı olduğu dönemde Belediye encümeninin 10 Mart 2005'de Suadiye Moviplex Sinema Salonu'nun yapımında ruhsata aykırı ilave bulunduğu için yıkım ve para cezasını dikkate almamakla suçlandı. Gürsel Tekin'in, karara rağmen 26 Mayıs 2006'da sayı numarası da vermeden binaya ruhsat vermesi yargıya taşındı. Gürsel Tekin'in, görev kötüye kullanmak suçlamasıyla yargılandığı Kadıköy 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki dosyası, 'evrakta sahtecilik' içerdiği gerekçesiyle mahkeme tarafından Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Kaynak: Ahaber
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçim öncesi dosyalar uçtu gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN