Kredisi tükendi

ORC, CHP'li seçmene sordu. Seçmenin yüzde 77'si genel başkan değişikliğine ihtiyaç olduğunu belirtti. Aynı şirketin 2013'te yaptığı araştırmada Kılıçdaroğlu'na destek yüzde 78'di

Giriş Tarihi: 22.2.2015
Kredisi tükendi
ORC (Objective Research Center) araştırma şirketinin CHP seçmenleriyle yüz yüze görüşerek yaptığı araştırma, paralel yapıyla işbirliği içerisinde olduğu belirtilen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP seçmeni nezdindeki kredisinin hızla eridiğini gözler önüne serdi. Anket sonuçlarına göre CHP'li seçnmenlerin yüzde 74,3'ü Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu başarısız buluyor. CHP seçmeninin yüzde 77'si genel başkan değişikliğine ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Aynı şirketin 2013'te yaptığı araştırmada Kılıçdaroğlu'nu başarılı bulan CHP'lilerin oranı yüzde 78'di. Kılıçdaroğlu'nun kredisindeki bu erime paralel yapıyla işbirliği iddialarıyla ilişkilendiriliyor. CHP'li seçmen Kılıçdaroğlu'nu başarısız bulmasını "Partinin kimliğinden uzaklaşma. Gülen cemaatiyle yakınlaşma ve sağa açılım. Cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerdeki yanlış aday tercihleri. Partiden ihraç edilen ve ayrılan milletvekilleri" gibi gerekçelerle açıklıyor. 16-19 Şubat 2015 tarihleri arasında 30 büyükşehirde 2011 genel seçimlerinde CHP'ye oy verdiğini belirten 1680 kişi ile yüz yüze anket tekniği uygulanarak yapılan çalışmadan çıkan sonuçlar şöyle:

İŞBİRLİĞİNE İNANAN % 51.8
CHP'nin paralel yapıyla kurduğu işbirliğinin partililerde yarattığı hayal kırıklığı ORC'nin önceki araştırmalarında partililerin verdiği yanıtlara şöyle yansıdı:

YÜZDE 78'DEN 17'YE
Aynı araştırma şirketi ORC'nin 3-6 Eylül 2013 tarihleri arasında 42 ile yaptığı araştırmada CHP seçmeni nezdinde Kılıçdaroğlu'na destek oldukça yüksekti. O araştırmada Kılıçdaroğlu'nu başarılı bulan CHP'lilerin oranı yüzde 78, başarısız bulanların oranı ise yüzde 11.2 çıkmıştı. Fikir belirtmeyenler yüzde 10.8 olarak şekillenmişti.

PARALEL'LE İŞBİRLİĞİ TABANI KÜSTÜRDÜ
CHP tabanında Kılıçdaroğlu'na yönelik destekteki bu erime, CHP liderinin Paralel Yapı'yla kurduğu işbirliğine bağlanıyor. CHP liderini başarısız bulan CHP'liler bu görüşlerini Kılıçdaroğlu ile ilgili 4 değerlendirmeyle açıklıyor: Partinin kimliğinden uzaklaşma. Gülen cemaatiyle yakınlaşma ve sağa açılım. Cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerdeki yanlış aday tercihleri. Partiden ihraç edilen ve ayrılan milletvekilleri.

SARIGÜL'E YÜZDE 38 İNCE'YE YÜZDE 25 DESTEK
Kemal Kılıçdaroğlu'nun kredisindeki erime CHP seçmeninde yeni lider beklentisi oluşturdu. "Aşağıdaki isimlerden kimin CHP Genel Başkanı olmasını istersiniz?" sorusuna Mustafa Sarıgül'e yüzde 38.1, Muharrem İnce'ye yüzde 25, Kılıçdaroğlu'na ise yüzde 21.9 oranında destek çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kredisi tükendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN