Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Süleyman Şah harekâtı

Giriş Tarihi: 22.2.2015
Süleyman Şah harekâtı

Ankara gece yarısı düğmeye bastı. Bir tabur asker, zırhlı araçlar ve F-16'lar eşliğinde sınır ötesine geçerek, IŞİD tehdidi altındaki Süleyman Şah Karakolu'nu korumaya aldı

Artan IŞİD tehdidi üzerine, 1 tabur asker Süleyman Şah Saygı Karakolu'nda görev yapan 25 Mehmetçiği korumak için sınır ötesine geçti. Daha önce Genelkurmay Karargahı'nda en ince detayına kadar planlanan operasyon, hükümetin de onayıyla dün gece gerçekleşti. Türkiye dışındaki tek vatan toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu için 40 zırhlı araç ve F-16'ların korumasında Özel Kuvvetler'e ait 1 tabur asker, Suriye'ye girdi. Türk askeri kısa sürede 30 kilometre uzaklıktaki Süleyman Şah'a ulaştı. Operasyon öncesinde bölgeyi abluka altına alan insansız hava araçları (İHA), gidiş güzergahına ilişkin her türlü görüntüyü merkeze aktardı. F-16 savaş uçakları da Mehmetçiğin önünü kesebilecek her türlü terör grubunu anında havadan imha etmek için saatlerce havada kaldı. Türkiye dışındaki tek vatan toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun etrafındaki bölgeler IŞİD'in kontrolüne geçince karakola güvenliği artırmak için Binbaşı Oğuz Şimşek komutasında yaklaşık 25 bordo bereli asker gönderilmişti. Son dönemde IŞİD mensuplarının karakola yaklaşması ve alınan istihbaratlar, bordo bereli askerlere bir saldırı olabileceği endişesi doğurdu.

TEZKERE YETKİ VERİYOR

Suriye'deki iç savaşın ardından 6 ayda bir asker değişimi yapılan karakolda, son 1 aydır asker değişimi yapılamadığı gündeme gelmişti. 2 Ekim 2014 tarihli Suriye tezkeresi, askere sınır ötesi harekat yapma yetkisi veriyordu. Bu tezkere çerçevesinde dün gece 1 tabur asker, savaş uçaklarının korumasında, zırhlı araçlarla birlikte Süleyman Şah Karakolu için sınır ötesine geçti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve diğer kuvvet komutanlarının da operasyonu karargahtan bizzat takip ettiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süleyman Şah harekâtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN