11 Şubat'taki güvenlik zirvesinde karar alındı

Kobani'yi kaybeden IŞİD'in, Türkiye'nin Peşmerge'ye desteğini gerekçe gösterip Süleyman Şah Türbesi'ni hedef alabileceği değerlendirildi. 11 Şubat tarihli özel güvenlik toplantısında da Genelkurmay'a "Operasyona hazır ol" direktifi verildi

Giriş Tarihi: 23.2.2015
11 Şubat'taki güvenlik zirvesinde karar alındı
Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşen Şah Fırat operasyonunun perde arkasındaki gelişmeler bir ay önce başladı. Kobani'yi tamamen kaybeden DEAŞ (IŞİD) tehdidinin, Türk noktalarına yöneleceği hesaplanarak, Süleyman Şah Saygı Karakolu yerinin değiştirilmesi için Genelkurmay'a operasyon hazırlığı talimatı verildi. Operasyonun ne zaman yapılacağına ilişkin karar ise bölgeden gelen istihbarat bilgilerinin değerlendirildiği Başbakanlık'taki özel güvenlik toplantısında alındı.

İNCİRLİK KULLANDIRILMAYACAK
Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, 11 Şubat 2015 Çarşamba günü yapılan toplantıda, Türkiye'nin diplomatik bir hamle ile Peşmerge'yi Kobani'ye sokmasının, Peşmerge'ye silah, ilaç ve gıda yardımlarının Türkiye üzerinden yapılmasının DEAŞ'ın tepkisini çektiği değerlendirildi. Türkiye'nin Suriye'de kara operasyonu yapmasını gerektirecek provokasyonların yaşanabileceği ve bu amaçla Irak ile Suriye'de "Türk bayrağı dalgalanan tüm noktalarının" açık hedef olabileceği değerlendirmesi yapıldı. Bir çatışma halinde DEAŞ'ın Süleyman Şah çevresine yarım saatte 1500 militan toplayabilecek kapasitede olduğuna ve şiddetli bir çatışma çıkabileceğine vurgu yapıldı. Buna göre tertibat alınması ve operasyonun 21 Şubat akşamı 21.00'de başlaması için karar alındı. Son bir ayda sınır güvenliği üst düzeye çıkarılırken Genelkurmay ilk kez sınırdan geçmeye çalışan DEAŞ militanlarına yönelik yakalama operasyonunu internet üzerinden duyurdu. Şah Fırat operasyonu, Türkiye'nin ABD ile imzaladığı eğit-donat mutabakatının ardından gelince, "Türkiye, DEAŞ'a karşı koalisyona katkısını artıracak mı?" sorusu gündeme geldi. Kaynaklar,Türkiye'nin, bugüne kadar DEAŞ'a karşı oluşturulan koalisyona hangi desteği veriyorsa aynı desteği vereceğini belirtiyor. İncirlik ile ilgili sorularsa, "ABD'ye 'Esad koltuktan inmeden, İncirlik askeri amaçla kullandırılmayacak' mesajı verildi" şeklinde yanıtlanıyor.

GENELKURMAY: ÇATIŞMA OLMADI
Genelkurmay Başkanlığı, Şah Fırat operasyonu sırasında herhangi bir çatışma yaşanmadığını belirterek, başlangıç evresindeki intikal esnasında bir personelin geçirdiği bir kaza sonucu şehit olduğunu açıkladı. Açıklamada şöyle denildi: "Uluslararası antlaşmalar ile Türk toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu'ndaki manevi değeri yüksek ecdat yadigârı emanetler, Suriye'de ortaya çıkan güvenlik sorunları ve askeri zaruretler nedeniyle, geçici olarak yine Suriye topraklarında bulunan Suriye Eşmesi köyüne getirilmiştir. Geride değerli emanet bırakılmamıştır. Naaşın nakledileceği bölge, birliklerimiz tarafından kontrol altına alınmış, bayrağımız göndere çekilmiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
11 Şubat'taki güvenlik zirvesinde karar alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN