Artık molotof silah maske de suç aleti

Tüm engelleme çabalarına karşın İç Güvenlik Paketi'nin ilk 10 maddesi geçti. Eylemde yüzünü kapatana ağır cezalar geldi. Polisin gözaltı, arama ve dinleme yetkisi genişledi

Artık molotof silah maske de suç aleti
Meclis'te hafta boyunca devam eden İç Güvenlik Paketi'nde en tartışmalı maddelerden ilk 10'u dün Meclis'ten geçti. Dört gün boyunca muhalefetin usul tartışmaları ve gündem dışı söz alarak görüşmeleri kilitleme çabaları nedeniyle görüşmelerine dahi başlanamayan paketle ilgili sabah 05.00'e kadar yapılan çalışmalarla en tartışmalı ilk 10 madde kabul edildi.

MUHALEFETE RAĞMEN

TBMM Genel Kurulu'nda İç Güvenlik Paketi görüşmelerinde fiziksel kavgalar çıkması, yasanın görüşülmesini engelliyordu. Taktik geliştiren iktidar, kavgacı milletvekillerini Meclis'e getirmedi, gelen vekillere de "Ne söylenirse söylensin, karşılık vermeyin, kavgaya girmeyin" talimatı verildi. Saat 24.00'e kadar Başkanlık Divanı'nda Ayşenur Bahçekapılı otururken, bu saatten sonra Sadık Yakut görevi devraldı. Muhalefet sözlü sataşmaları, hakarete varan ifadeler ve oturma eylemlerine karşın, Yakut yasayı görüştürmeyi sürdürdü. Kabul edilen maddeler ve getirdiği değişiklikler şöyle:

ARAMA YETKİSİ GENİŞLEDİ:
Aranan kişiye, arama yapıldığına ilişkin belge verilecek. Polis, başkalarının can güvenliğini tehlikeye düşürenleri, kendine zarar verenleri koruma altına alabilecek, olay yerinden uzaklaştırabilecek.

ARKADAŞINA GÖNDER
Artık molotof silah maske de suç aleti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN