Şehidin adı doğacak oğlunda yaşayacak

Şah Fırat Operasyonu'nda şehit olan Astsubay Halit Avcı'yı son yolculuğuna binler uğurladı. Şehidin 8.5 aylık hamile eşi Şöhret Avcı “Oğlumun adı Halit babasının adı kahraman” dedi

Şehidin adı doğacak oğlunda yaşayacak
Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun nakli için gerçekleştirilen Şah Fırat Operasyonu'nda kaza sonucu şehit olan Genelkurmay Başkanlığı Foto Film Merkezi'nde görevli Muhabere Astsubay Başçavuş Halit Avcı (34) geçen yıl ağustos ayında evlenmişti. Şehidin 15 gün sonra oğlu olacaktı. Evlat aşkıyla yanıp tutuşan astsubay, bebeğine kavuşacağı günü iple çekiyordu. İsmini bile hazırlamıştı, bebeğine 'Murat' adını verecekti. Ancak acı haber Trabzon Maçka'daki baba evine ateş gibi düştü.

"OĞLUM BABANA 'ELVEDA' DE"
Şehidin Maçka ilçesine bağlı Gürgenağaç Mahallesi'ndeki evi Türk bayraklarıyla donatıldı. Şehidin 8 buçuk aylık hamile eşi Şöhret Avcı, tabutun başında "Bak Halit bebeğinle geldim" dedi. Karnını tutan genç kadın, "Hadi oğlum babana 'elvada' de" diyerek tabuta sarılıp gözyaşı döktü. Şehidin annesi ve ablası da tabutun başında ağıtlar yaktı. Şöhret Avcı, doğacak çocuğuna eşinin ismini verceğini belirterek, şunları söyledi: "Oğlumun adı Halit kocamın adı kahraman artık. Çok istiyordu çocuk sahibi olmayı. Evlat aşkıyla yanıp, tutuşuyordu. Bebeğini de çok merak ediyordu. Ama olmadı. Her şeyimiz karardı. Kocamın adını oğlumda yaşatacağım." Baba Mustafa Avcı da, "Her pazar beni arardı. Bu pazar aramadı. Bazen işlerinin yoğunluğundan arayamazdı, ben arardım. Bu pazar da konuşacaktık birbirimizle ama şehit haberi geldi" dedi.

GÖZ YAŞLARIYLA UĞURLANDI
Şehit Avcı'nın naaşı Gürgenağaç Mahallesi Merkez Cami'de kılınan cenaze namazının ardından askerlerin omuzlarında bir süre taşındıktan sonra aynı mezarlıkta toprağa verildi. Askeri törene şehidin eşi Şöhret, annesi Fatma, babası Mustafa Avcı ve yakınlarının yanı sıra Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Emniyet Müdürü Murat Köksal ile çok sayıda vatandaş katıldı.

KODLARIN SIRRI
Operasyona katılan zırhlı araçların üzerindeki Ş-30, B-32 gibi kodlar dikkat çekti. Herhangi bir karışıklığı önlemek için yazılan bu kodlar konvoydaki koordinasyonu ve araçların hangi birliğe ait olduğunu gösteriyor. Herhangi bir olumsuzlukta da, hangi aracın yardıma ihtiyacı olduğu, kimin kullandığına dair bilgilere daha rahat ulaşılabiliyor. Bu arada operasyon öncesi Mürşitpınar sınır bölgesinde konuşlanan askeri araçların bir kısmı da Şanlırufa'ya döndü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehidin adı doğacak oğlunda yaşayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN